| lucy3sky a întrebat:

Daca nu treci o corigenta si ramai repetent scoala poate decide daca ramai sau nu? In clasa a 10a poti ramane repetent?. Intreb deoarece este invatamant obligatoriu.Multumesc.

1 răspuns:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,pai si scoala trebuie sa respecte anumite reguli, tine de sistemul de invatamant, este totul legat de legile din Parlament, cu privire la invatamantul din Romania.Deci,da,poti ramane repetent indiferent de anul de studiu.Acum,conteaza si caracterul profesorilor, daca sunt mai ingaduitori, nu foarte exigenti, de pot ajuta sa faci macar 10 clase, tinand cont ca atat este invatamantul obligatoriu. Daca nu, poti ramane corigent chiar si in clasa a 9a, a 11a, inclusiv in ultimul an de liceu.Parerea mea este ca ar trebui sa depui mai mult efort,stiu ca nu este foarte usor,mai ales ca sistemul nostru de invatamant este oribil,tinandu-se cont de cantitate, nu de calitate, dar este necesar pentru a putea sa faci macar clasele obligatorii si sa obtii o diploma, care o sa te ajute atunci cand o sa vrei sa te angajezi, asta daca nu iti doresti sau nu ai posibilitatea sa faci studii superioare. Sper ca te-am ajutat!happy