| AlexAL275 a întrebat:

De ceva vreme mă macină un gând, de a fi mai bun decât ceilalți. Îmi doresc din tot sufletul să fiu mai bun decât ceilalți, dar nu depun niciun efort pentru asta. Stau toată ziua pe telefon și mă simt inutil, fără nicio putere sau vreo speranță. Aș vrea să știu mai multe( dorința de cunoaștere), să fiu mai bun la mai multe lucruri și activități, să citesc mai mult, să comport natural, să nu mă prefac cine nu sunt. Mă simt de parcă aș fi legat în lanțuri de către propria persoană, m-am săturat să fiu așa, m-am săturat să fiu prefăcut, luat de prost pentru că-mi văd de treaba mea, să fiu leneș și să nu învăț nimic. Trebuie să fac ceva, dar nu știu de unde să încep. Ce părere aveți?

Răspuns Apreciat de Editori
| Cariba1929202 a răspuns:

Pai poate unii te considera un om bun nu ai de unde stii asta.Si eu stau mult pe telefon si nu fac nimic ca sa ajung unde as vrea sa fiu mai bun.Fiecare e bun in felul /domeniul lui, gaseste un lucru la care te pricepi si exerseaza-l. Stiu ca e lenea de a invata dar trebuie sa te gandesti si la viitor nu doar la prezent.Trebuie sa nu te mai compari cu altii gandeste-te ca esti tu si atat.Stai in banca ta, nu trebuie sa arati cat de smecher esti tu la colegi prin gesturi urate. Arata-le ca tu esti baiat si totusi poti invata si esti cuminte.Crede-ma multi ar vrea sa fie asa dar din pacate sunt prea putini. Mult noroc

2 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Părerea mea e că mult timp nu ține cu amânarea și comoditatea. Ca să ai ce mânca, trebuie să faci ceva util pentru cei din jur.

| AlexiaAlexxia111 a răspuns:

Asta e doar in capul tau.Restul de vad un om normal, si bun in domeniul in care te afli. Nu te mai desconsidera si încurajeaza te in ceea ce faci. Bafta si ai grija de tine.