| ZuZuLove18 a întrebat:

De la o vreme simt ca viata trece prea repede. Pur si simplu am o senzatie de singuratate. Ma simt singura, desi in fiecare zi vorbesc si rad pe mess cu prietenii mei. Cand vine noaptea imi vine sa plang, nu pot sa dorm. Imi trec prin gand multe chestii. Simt asa ca degeaba traiesc si ca oricum degeaba am o viata, oricum mor si o sa pierd tot. Ma simt singura. M-am saturat! Mama mea munceste foarte mult si nu are nciciodata timp de mine, iar tata degeaba sta acasa ca nici macar nu imi vorbeste. In fiecare noapte stau si ma gandesc si imi vin in minte momentele petrecute cu prietenii pe afara, in parc, etc. Simt ca nu o sa mai am parte de asemenea momente, simt ca nu mai apuc sa fac nimic. De ce ma simt asa? Nu imi place. Vreau sa dorm linistita, m-am saturat sa stau treaza pana la 5, iar apoi sa ma trezesc la 7 ca trebuie sa plec la scoala. Si nu vreau sa ma mai simt asa. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Parca mi-ai citit gandurile si eu ma simt la fel. Daca nici prietenii nici parintii nu ne fac sa ne simtim mai bine atunci cine. Avem nevoie de prieteni adevarati nu de consilieri.

5 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Mda, e dureros sa vezi ca parintii nu au timp sa iti vorbeasca! Conteaza sa ai un confident mai ales daca ai o varsta frageda...nu ai spus cati ani ai! Dar tu trebuie sa te linistesti, toti am trecut prin faze de acest gen sa stii! Indiferent de varsta, si atunci vazand cat sunt de neinteles mi-am zis atunci cand voi fi mare si voi avea copii am sa stiu sa mi-l apropii si sa-i vorbesc, sa nu se fereasca si sa aiba incredere in mine, sa fim pe langa parinti si prieteni, si cred eu ca mi-a reusit asta! De aceea cand citesc astfel de intrebari ma coplesesc, oricum uite si noi aici suntem pentru a ne ajuta unii pe altii nu? Sa nu uiti asta, si nu gandi pesimist pentru ca viata e deosebit de frumoasa si merita traita la intreaga ei capacitate cu toata fiinta noastra! Trebuie sa vorbesti cu prietenii, ei te pot ajuta sa iesi din aceasta stare atunci se vad cu adevarat cat de mult conteaza sa ii ai in preajma! Incearca sa fii cu ei, sa fii comunicativa, sa asculti glumele lor si sa le raspunzi! Nu te inchide in tine intr-o crusta de ghiata ca asa iti vei face rau! Multa bafta si te mai astept cu intrebari si sa imi zici cum o mai duci!

| alessia5158 a răspuns:

Incearca intai un tratament naturist cu ceaiuri si tincturi alaturat unei igiene a somnului cu ore fixe de somn si trezire si renuntare la somnul de dupa amiaza. Fitoterapeutul Gruie Dorel iti poate face recomandari in raport cu varsta ta si simptomele tale( datele de contact le gasesti pe site-ul lui:http://www.dorelplant.ro/index.php/cum-ne-gasiti.html ). Daca in urma fitoterapiei nu se imbunatateste starea ta, va trebui sa te adresezi unui medic specialist psihiatru pentru diagnostic si tratament medicamentos( anxietatea, depresia si alte afectiuni psihice pot avea drept consecinta insomnia!). Sanatate si numai bine!

| CryssCrySta a răspuns:

Probabil esti intr-o depresie, cred ca ar fi bine sa vorbesti cu un consilier sau sa esti mai mult in oras cu prietenele si sa te inconjori de mult oameni.Astfel de depresi pot sa te sinucizi, inainte de asta te rog sa mergi la un pshiatru(el nu este doar pentru cei nebuni si pentru cei care au mevoie de consiliere/ajutor(nu ai de ce sa-ti fie rusine de acest lucru))te va ajuta mult.Nu spun ca ai probleme cu capu singura ta problema e din inauntrul inimi iar el va sti cum poate sa te ajute. Daca pot sa te ajut cu ceva lasa-mi un mesaj.

| sunetul a răspuns:

Consumati energia.Gaseste o activitate care iti place.
Corpul si mintea au nevoie de o evolutie continua.

| corinusbebelus a răspuns:

Hey,m`da.stiu cum e,si eu trec prin faze de genu asta,nici eu nu vorbesc cu ai mei,de fapt mama mea este vitrega si nu ma inteleg cu ea mai deloc, abia ce ne salutam cand intram in casalaughing, iar tata... oricum nu m`ar intelege.Eu am inceput sa vorbesc cu consilierul de la scoala,si pot sa spun ca chiar m-a ajutat,ma intelege imi da sfaturi ma simt foarte bine cand ies din cabinet, iar seara imi fac un ceai(nu conteaza de ce sa fie, de obicei eu imi fac de musetel)si incerc sa dorm.deci,te sfatuiesc sa vizitezi un consilierwinking