| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 zile incoace a inceput sa ma doara spatele si burta! Azi din curiozitate mi-am luat tensiunea! Era 137 cu 103!
1.De ce am starea asta(am 13 ani)?
2. Ce puteti spune despre tensiune?

3 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Tensiunea e ok spatele si burta te dor probabil din cauza ca trebuie sa-ti vina menstruatia (ciclul). O zi buna!

| Zenithf a răspuns:

Tensiunea este normala. Durerea poate fi de la o afectiune la ovare sau rinichi. Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere pentru analize, apoi vezi ce ai de facut. Daca zice ceva de tratamente hormonale pentru ovare intreaba-l de alternative naturiste, tratamentele astea pot rezolva temporar afectiunea si dupa ce le termini te poti astepta la o recidiva mai grava, plus ca, daca iei un tratament timp indelungat poti ramane sterila.
Tratamentele hormonale sunt la fel ca si atniconceptionalele, poti gasi aici niste informatii care nu sunt asa usor dezvaluite de farmacisti (probabil ca sa nu scada vanzarile?):
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-5.htm
Poate te intereseaza si alte subiecte tratate acolo.
Domnul fie cu tine.
P. S. Esti sigura ca nu este de la ciclu?

| JustMusic a răspuns:

Raspuns probabil pentru ama2 e posibil sa iti vina menstruatia {ciclul}si de asta te doare multe fete au problema asta printre care si eu pentru calmare folosesc pastile numite libalgin si fiinda se schimba organismul tensiune e data peste cap ar mai putea fi din cauza calduri de afara