| Anonimatius a întrebat:

Bună TPU.

Deci am trecut în clasa a-9a și deja mi-am cunoscut majoritatea colegilor (am făcut un grup al clasei pe internet) dar problema este că atunci când mi-au văzut pozele au zis că sunt urâțică și m-am simțit prost, chiar dacă știu că au dreptate.Adica am față mare, buzele mici, monștenesc pleoapele și sprâncenele lăsate ale tatălui ceea ce îmi face ochii mici și sprâncenele sunt rare și groase cu multe goluri și îmi fac fruntea mare.

Aș vrea ca atunci cand o să ne vedem față în față să le dau peste nas, că nu sunt chiar așa de urâtă, dar cum pot sa o fac, oare dacă slăbesc se va schimba ceva? Țin să precizez că am 1.61 și 55 de kg (am avut 58).

Răspuns Câştigător
| nastea05 a răspuns:

Pai este important cum te crezi tu pe tine, daca nu-ti place cum arati te pot ajuta eu. In primul rind greutatea ta este normala, 2 daca spincenele sunt rare exista tatuarea sprincenelor sau daca nu esti de acord cu astapoti sa gasesti un produs care sa-ti umple golurile cum ar fi gelul crema de spincene sau daca vreii sa fie naturale cauta in farmacie ulei de recin care te va ajuta la umplerea golurilor sprincenelor dar si pentru gene mai lungi care iti vor pune in evidenta ochi. Pentru a mari ochii iti spun un mic truc da cu rimel numai genele superioare, si este mai bine sa dai cu creionul numai pe pleoape, deoarece daca ai contura ochiul si dedesubt l-ai micsora si mai tare. Pentru a pune in valoare buzele deseneaza bine conturul cu o culoare cit mai nnaturala posibil, trechind doar cu un mm peste marginea buzelor si alege un ruj luminos si satinat intr-o culoare descisa cum ar fi rozul.
Draga mea noi ar trebui sa nu ne facem frumoase pentru a arata cuiva ce poti trebuie s ao faci pentru tine ca sa-ti creasca increderea in tine si tine minte mereu acest ucru important ori cit de frumoasa o sa fi se va gasi mereu cineva sa te critice si sa te faca sa te simti prost ori cum ai fi gura lumi nu o poti opri. Te pup dulce si chiar daca nu te cunosc sunt singura ca ai o frumusete aparte in interior dar si in exterior.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Inainte de toate sa stii ca liceul nu conteaza asa de mult. Am avut colege care (dupa parerea celorlalti colegi) nu erau chiar asa frumoase. Anii au trecut iar acum termina o facultate, au iubiti si aproape ca se angajeaza (nu mai tinem legatura laughing ). Nu asculta de ceilalti colegi, zau asa. Adica nu ar trebui sa te superi pentru asta, desi e normal sa te simti asa. Este uimitor cum unele cuvinte pot sa starneasca in cineva atatea emotii si stari interioare. Imi pare rau sa aud asta si cum iti vorbesc colegii, dar trebuie sa fii puternica si sa nu te lasi influentata de ei.
Bafta sa ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greutatea ta e ok pentru inaltimea pe care o ai... nu iti face probleme

Insa daca tu doresti poți sa lucrezi ca sa arati mai "fit" dar nu foarte fiindcă arata urat daca e prea mult... orice in exces nu e bun(cu excepția bunătății).
Plus genele(trasaturile) moștenite de la părinți nu ai ce sa le faci...
Nu cauta ca lumea sa te iubească dupa cum arăți... intr-adevar e placut sa te simți perfect in pielea ta... dar macar asa stii ca nu ai probleme daca cineva chiar te iubește sau doar ii place cum arăți :]
Fiecare lucru are minusuri si plusuri încearcă sa vezi partea pozitiva