| anonim_4396 a întrebat:

deci nu o mai suport pe maica-mea, ma face de ras la toata lumea, se cearta cu toata lumea, s-a certat cu mamele unor prieteni buni de ai mei si acum parintii lor nu ii mai lasa sa se joaca cu mine si la scoala ma evita, s-a certat si cu toata scara si acum toti vecinii ne poarta pica, plus ca se enerveaza repede si din orice din chestii prostesti. Daca nu vreau sa vorbesc cu ea despre problemele ei stupide se supara pe mine, deci nu mai pot, simt ca se darama toata lumea din jurul meu. Va rog spuneti-mi ce as putea sa fac.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa o luam logic, ei au ceva cu tine? Nu. Deci nu ar trebui sa iti faci griji. Daca cumva, prin absurditatea suprema de pe pamantul asta (intelegi tu), prietenii, vecinii sau cine mai e pe acolo te-ar privi altfel, in sensul rau, doar din cauza ca esti fiul mamei tale, atunci... chiar ar conta parerea acestor persoane? Sa fim sinceri acum, daca ei nu reusesc sa inteleaga ca tu nu ai legatura cu asta, atunci nu merita sa iti bati capul cu ei.
Dar nu o sa fie cazul de asa ceva happy

Legat de mama ta... e mama, nu ai ce sa ii faci. Las-o asa. Tu vezi-ti de treaba ta. Ce lume sa se destrame? Lumea aia care nu intelege un lucru simplu? Pai atunci lasa sa se destrame.

Sa iti dau un contra exemplu, daca stateai intr-un bloc (presupunem), plin cu persoane "iluminate" sau mai bine zis, persoane de treaba si intelegatoare si nu se certau la randul lor cu mama ta, o lasau sa vorbeasca, nu te-ar fi privit altfel, nu ar fi avut chiar nici o parere despre asta. Atunci daca acea lume formata din acele persoane s-ar destrama... atunci, dar abia atunci sa iti faci griji legat de astawinking.

Succes!

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da, presupun ca ai dreptate...

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De unde si pana unde, te face maica-ta pe tine de ras? Nu crezi ca exagerezi cu darma asta? Cine-i adultul si cine-i copilul aici?
In problemele oamenilor mari nu-i bine sa te bagi, pentru ca nu le intelegi si nu stii cum sa ajuti.
Vezi-ti de scoala si prietenii tai si respecta regulile facute de mama ta, ca restul nu au importanta.
Nu se darama nimic in jurul tau, daca vei fii mai respectuoasa cu oamenii din jur si cu mama ta, punand mana serios pe carte, macar sa inveti limba romana, ca sigur te vei face de rusine la prieteni, colegi si parintii lor, dupa cum scrii: "maicame-a" si "nu vrea sa mai vorbesc cu IA".
Vezi ca lumea te judeca pe tine, pentru ce spui sau ce faci tu, nu te judeca pe tine, pentru ce face sau spune mama ta.
Relaxeaza-te si fii mai calma, ca nu-ti sta in puteri, sa rezolvi tu problemele mamei.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Frate daca erai tu in locul meu nu ai fi zis asta, si cand am zis ca vreau sa rezolv problemele mamei? Cat despre scris toti mai gresim

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apropo sunt baiat pentru ca "Anonim" este la masculin?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata vreme cat ti-ai luat un nickname comun si nu te-ai obosit sa-ti declini sexul la profil, te tratam dupa cum credem ca ai fii.

Sincer, m-a dejamagit total comportamnetul tau, din momentul in care ai afirmat ca nu-ti mai suporti mama, fiindca te face de rusine.
De cand un copil mic ajunge sa-si judece mama? Asta este obraznicie si lipsa totala de bun simt si respect pentru femeia care ti-a dat viata.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai din pacate asta este adevarul, ma face de rusine

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am 15 ani deci... nu mai sunt chiar asa de mic, actiunile ei stupide de a se certa cu TOATA lumea care ii iese in cale imi afecteaza si mie relatiile cu colegi, prieteni etc. Este de fapt invers pentru ca ea imi zice mie de problemele pe care ea SINGURA si le face certanduse cu toata lumea

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiete, mama este una, ca-ti place sau nu si nu ai ce-i face.
relatiile tale la 15 ani sunt efemere, azi sunt, maine dispar. Prietenii nu-s importanti, ca la varsta ata iti poti face la fiecare 10 minute un prieten.
Apoi, un prieten adevarat, te-ar intelege si te-ar accepta asa cum esti, in schimb mama, iti va ramne pe veci un parinte, pe car va trebuii sa-l respecti.
este foarte probabil ca tu sa nu accepti deciziile ei pentru ca nu-ti convin tie, nu pentru ac sunt proaste.
Si eu am stricat relatii de-ale lui fii-miu cu niste prieteni mai golanasi, la care el tinea, dar aia fiindca il invatau la prostii. La momentul ala, nici fii-miu nu a inteels de ce i-am stricat si i-am alungat prietenii, dar peste ani a realizat ca am avut dreptate, cand aia au ajuns dupa gratii si cum l-ar fi tras dupa ei si pe fii-miu daca nu interveneam sa le rup relatia.
Asadar, mama ta s-ar putea sa aiba dreptate in privinta acestor prieteni, care nu merita sa-ti fie prieteni, daca ea a hotart sa intervina si sa va desparta. stiu ac nu poti intelege asta, pentru ca esti prea mic, dar odata ii vei multumii, ca te-a protejat si nu te-a lasat sa te inhaitezi cu cine stie cine.

| aimullah123 a răspuns:

Pur si simplu lasi oamenii mari sa-si rezolva problemele. Nu te implica in treaba lor.
Faptul ca parintii acelor copii le interzice sa vorbeasca cu tine e un lucru foarte nasol si nu e deloc in regula. Oamenii aia nu au pic de educatie. Am mai vazut ceva de genul asta la comportamentul animalelor. Dar nici in cazul asta nu prea ai ce face. Decat sa le explici prietenilor tai ca problemele parintilor vostri nu sunt problemele voastre si ca ar trebui ca voi sa fiti prieteni in continuare. Spune-le prietenilor tai sa le explice parintilor lor ca nu e normal sa va oblige sa nu mai vorbiti doar pentru ca ei au probleme.

| DanTeSkies a răspuns:

Lumea nu ar trebui să te judece pe tine în funcție de ce face mama ta, aici greșeste lumea. Cât despre ce ai putea face tu, ar fi să o întelegi pe mama ta, oricum ar fi ea, bună, rea, cu siguranță toți avem momente de astea, dar rudele nu ți le poți alege. Cu siguranță o să gasești și oameni care nu o să te judece din prisma acțiunilor mamei tale.