| SufletRece a întrebat:

Deci sunt in clasa a VIII-a si urmeaza sa merg la liceu.As alege un profil de filologie pentru ca ma atrage mai mult si ma pricep in special la romana si engleza.Problema e ca am aflat ca se da teza la latina,deci se bazeaza mult pe aceasta materie,pe care anul asta nu am prea facut-o...
As da pe de alta parte la stiintele naturii,dar matematica si fizica nu ma atrag deloc, insa imi place chimia si biologia.La profilul asta am sanse mai multe pe viitor, dar am auzit ca multi s-au transferat pentru ca le era greu cu matematica.Ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| JustRoxanne a răspuns:

Buna!
Eu te sfatuiesc sa alegi filologia (Si eu sunt tot la acest profil). Chiar daca nu prea ai facut latina in generala, nu ai de ce sa iti faci griji pentru ca nu e deloc grea si sigur te vei descurca.
Deci, alege filo!

1 răspuns:
| Meow15 a răspuns:

Nici eu nu am făcut latina deloc, dar profesorii au spus că la liceu se reia materia la latină de la început, deci nu contează. si daca nu iti place matematica iti sugerez filo sau stiinte sociale. Eu am ales filologie