| fatadinpadure123 a întrebat:

Bună, TpU! Deci vreau să îmi dați un sfat! Eu trec clasa a 7-a și nu mă prea încântă ideea că trebuie să îmi suport actualii colegi încă 2 ani, pentru că sunt bârfită, luată peste picior și nu am un grup foarte mare de prieteni. Sunt o persoană foarte sensibilă și plâng din absolut orice, bârfe, certuri, puțin ridicat tonul la mine, absolut arice. Am o prietenă cea mai bună, dar ne-am cam distanțat în ultima vreme pentru că s-a apropiat de fostul ei bff și acum mă simt în plus. De restul grupului nu sunt așa de apropiată pentru că știu că dacă le spun problemele mele personale, o să mă bârfească și nu prea am încredere... În prietena mea am încredere, însă nu prea mă mai bagă în seamă și uneori face mișto de mine. Școala la care învăț e în satul vecin de al meu și merg cu microbuzul școlii. Aș vrea să mă transfer în oraș, pentru că altă școală în zonă nu mai este, dar părinții mei nu își permit să plătească abonamentul în fiecare lună și sunt 15 km până în oraș, tata nu are permis...el lucrează la o pensiune ca grădinar și nu câștiga extraordinar de mult, mama are o boală la picioare și e pensionată, chiar dacă e tânără. Am note destul de bune, de la 8 în sus și mama e mulțumita de mine, dar tot pune presiune pe mine să fiu cea mai bună, din cauza fratelui meu care e a XII-a și are note destul de mari. Nu știu ce să fac, aș vrea să mă transfer, dar nu pot și nici la școala asta nu pot rămâne. Ce să fac?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic că n-are rost să te mai transferi pentru 2 ani. Nu-ți mai pune încrederea în ei, tratează-i doar ca și companie și aia e. LA alte clase nu poți să-ți faci prieteni?

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu ai de ales, fiindca mutarea la alta scoala isneamna nu doar plata abonamentului, mai ales daca este mai departe, ci si plata caminului unde va trebuii sa locuiesti.
Eu cred ca poti sa te schimbi si sa te comporti diferit, incepand din toamna asta, invatand pe rupte sid evenind un copil foarte bun, care va atrage imediat admiratia profesorilor si a colegilor.
Vei vedea ca nu vei mai fii barfita, dimpotriva, ti se va cauta prietenia, in special de copii foarte buni.
Ce zici, incerci anul asta?

PS in ce priveste prietena ta, se pare ca nu-ti este prea buna prietena, daca nu te baga in seama si face misto pe seama ta. Poate-i bine sa-i dai pace si sa o ignori, asa cum face ea cu tine, ca sa vada diferenta de atutudine si sa te aprecieze.
In caz contrar, iti alegi o alta prietena, fiindca are scoala fete destule.
Nu te lasa niciodata calcata in picioare, fiindca te va afecta toata viata. Esti un copil bun si inteligent, poti sa fii unul extraordinar, daca iti pui ambitia sa le arati tuturor, ca esti mai buna ca ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți rămâne dacă înveți să te comporți cu ceilalți.

| Sofer a răspuns:

Încearcă sa mai reziști încă 2 ani ca nu ai ce face dacă părinți nu au posibilități.