| Cdcecdce a întrebat:

Doresc sa invat engleza si sa ajung la un nivel avansat. Vreau sa spun ca vreau sa ma bazez mai mult pe vorbire nu pe gramatica ( stiu in pic gramatica : pronuntia, grupurile de litere ( cel mai greu pentru mine e grupul "TH" il pronunt ca "d sau f, v " cu limba intre dinti deja mi-am muscat-o de mii de ori ), alfabetul, ordinea cuvintelor in propozitie, prepozitii
...mai pe scurt stiu gramatica de baza si mijloc ). As dori un mod mai simplu de a o insusi, nu programme gen : Duolingo sau altceva. Acum imi imbogatesc vocabularul cu aplicatia SpeakEnglish ( doar asta ma atrage ). Doresc ceva care sa ma ajute sa o invat intr-un decurs de 1 an poate mai putin, ca de exemplu sa invat cca 50 cuvinte zilnic cu care sa formez propotii, sa descriu, sa povestesc. Voi ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citeste in engleza, fie carti de literatura, fie articole stiintifice (chiar si de pe wikipedia). Trece intr-un caiet fiecare cuvant pe care nu il cunosti, cu traducerea lui cu tot si repeta-le de multe multe ori. Apoi acopera traducerea si fa cate o propozitie cu fiecare cuvant in engleza (propozitii cu sens, complexe, cu multe cuvinte)

| Cdcecdce explică (pentru Brigaela):

Citesc in engleza si inteleg, si filmele la del inteleg, doar ca nu pot vorbi.

| Brigaela a răspuns (pentru Cdcecdce):

Nu poti vorbi din cauza gramaticii, dar tu ai zis ca vrei sa inveti cuvinte, nu gramatica. Cat timp vei invata doar cuvinte, vei putea strict citi si intelege ce spun altii, pentru a vorbi tu trebuie sa faci multe exercitii de gramatica

| Cdcecdce explică (pentru Brigaela):

Gramatica de baza si medie o cunosc despre: verbe, prepozitii, subiect, atribut, adjective, pronuntie, gripe de litere, fraze si alte structuring, doar ca cand vorbesc imi vine mai greu. La inceput am inceput sa ma descriu pe mine adica sa povestesc depre mine si pot doar ca stau sa gandesc ( doar ca ma.gandesc tot in engleza nu in romana ). Pur si simplu accentul suna cam ciudatel.
DVS stiti engleza?

| Brigaela a răspuns (pentru Cdcecdce):

Stiu destul de bine, in sensul ca pot purta orice conversatie uzuala sau despre profesia mea, pot citi cam orice text si pot scrie, atat texte simple cat si chestii complicate, stiintifice.
dar am lucrat foarte mult, cate doua ore pe zi, in fiecare zi, vreme de aproape 10 ani. iar acum, o exersez mult, adica aleg intotdeauna textul in engleza daca il am la indemana, traduc cateva sute de pagini pe an si scriu, in engleza, in medie 10 pagini pe luna

| Cdcecdce explică (pentru Brigaela):

Mmm depinde de capacitati. Altii pot invata intr-un timp scurt. Parintii mei au invatat greaca la perfectie timp de vreo 6-7 luni. Eu am invatat pe parcursul verii limba rusa : gramatica+scriere si + convorbire, asta cu 2ani in urma. Anul Avesta in decurs de 3-4 luni am invatat franceza la fel perfect. Cred ca engleza nu o sa imi ia mult, caci e mai usoara ca rusa si feanceza cu mult.

| Brigaela a răspuns (pentru Cdcecdce):

Da, e adevarat, depinde de talentul pe care il ai la limbi straine.

8 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Mai bine cumperi un dicționar de engleza din magazin și înveți câte cuvinte vrei.
Eu am 6 dicționare strânse
Și nu pot să spun că știu toată engleza deoarece sunt milioane de cuvinte dar înțeleg destul de bine și vorbesc fluent.
Încă mai învăț