| AlexAL275 a întrebat:

După părerea voastră ce program ar trebui să aibă un adolescent de 16 ani care are ore după-amiază?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

- Trezirea la 7 dimineata
- dusul de dimineata
- micul dejun
- invatat si facut teme
- Ora pranzului - iei masa
- pleci la liceu
- te intorci la 7 -7.30 de la liceu
- iei cina cu familia
- dupa cina faci dus si te uiti la un film
- la 10 esti deja in pat, dormind, ca sa-ti odihnesti creierul si trupul.
Dimineata iti reiei activitatile de zi cu zi.

Cum nu-i suficient timp sa iesi cu prietenii in timpul saptamanii, iti faci temele sambata dimineata, dupa care ai 1 zi si jumatate de libertate si relaxat cu prietenii, sau alte activitati.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Și o metodă bună pentru a învăța și a reține mi-ai putea sugera?

| aXy99 a răspuns (pentru AlexAL275):

Invata constant la materiile importante, nu te obosi sa retii toate informatiile inutile. Analizeaza-ti profesorii, vezi fiecare ce fel de persoana e si pe ce se axeaza, foloseste-te de asta in avantajul tau.

Daca esti on la 4 AM nu cred ca te vei putea culca la 10 prea curand laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

Metoda este simpla: inchizi telefonul, televizorul, toata aparatura electronica din camera si te apuci de invatat.
Cum nu te mai distrage nimic, nu ai decat un singur focus: sa inveti.
De altfel este recomandat sa-ti impui a nu iesii din camera, pana nu-ti termini lectiile. Daca-i musai, ia o pauza de 10 minute la 2 ore, pentru o gustare, sau mers la toaleta. Dar sub nici o forma nu se deschide telefonul sau aparatura electronica, pana nu termini de invatat la tot ce ai pentru ziua respectiva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De dimineață sau de după masă.
Să nu înveți pentru note.
Cănd te întorci acasă să reiei, chiar și rapid, ce ți s-a predat în acea zi.
Să te culci maximum la ora 23.
Ceasul deșteptător pus la ora 7.
Să te scoli și să faci gimnastică măcar o jumătate de oră.
Să reiei ce ai învățat aseară.
Dar încearcă să vezi întâi ce reușești să îți reamintești, căci creierul reșine multe, regăsirea în memorie e mai dificilă.
Astfel ai deja 2 repetiții, ceea ce te ajută să memorezi mai bine.
Să nu te limitezi la manualele de liceu la ceea ce va fi viitoarea ta meserie.

| AlexAL275 explică (pentru sadrian46):

Majoritatea elevilor învăță pentru note și eu mă aflu în aceeași categorie. Nici nu știu ce informații m-ar putea interesa.

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexAL275):

Atunci fă efortul să ieși din categorie. La vârsta ta, nu te cred că nu te interesează nimic pe lumea asta.

| AlexAL275 explică (pentru sadrian46):

Mă ajută pe mine cu ceva ceea ce mă interesează? Nici nu mă mai cunosc, înainte știam ce-mi plăcea să fac și să învăț, acum parcă sunt pierdut pe altă lume.

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexAL275):

Da, când ceva te interesează, nu te mai preocupi de tine, nu îți mai plângi de milă. Așa face și copilul mic, plânge, apoi o jucărie îl interesează. Începe să se joace și uită să mai plângă.