| Denisaaa08 a întrebat:

Buna TPU! E adevărat ca Hollywood este controlat de illuminati?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă dolarii se mai numesc așa, de acord cu tine

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu exista iluminati sunt povesti de copii mici

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Ba a existat! Povești de copii mici sunt teoriile conform cărora această organizație (desființată de 236 de ani) ar "conduce lumea". Astea sunt doar teorii ale conspirației.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Da exista iluminati atunci există și Gandalf

Hai ma 236 de așa conduce ei lumea ))))

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Ordinul Illuminati" ("Der Illuminaten Orden") ERA o grupare care a existat în Bavaria între 1776 și 1785 în Ingolstadt, Bavaria. Adam Weishaupt (1748-1830) a fondat această grupare complet inofensivă. Membrii acestei grupări erau atei, feminiști și anti-monarhici. Ordinul a fost desființat în 1785 de regele Bavariei care credea că Illuminati pune la cale o lovitură de stat. Deoarece organizația era foarte secretoasă, au existat diverse teorii ale conspirației la vremea respectivă. Informația că Illuminati a dus, spre exemplu, la Revoluția Franceză este falsă deoarece poporul s-a revoltat contra guvernului care impunea taxe prea mari, nicidecum ispitiți de cineva. George Washington nu a avut nicio legătură nu organizația (el nici nu călătorise vreodată în Bavaria) iar simbolul de pe dolar este doar o coincidență.