| Biiiiii a întrebat:

E adevărat ce se spune despre purtatul tocurilor, că îţi deformează coloana şi alte chestii? Port tocuri de la 12 ani, prima dată am purtat de vreo 4 cm, apoi pe la 13 de 6 cm iar toată iarna am avut tocuri de vreo 10 cm, iar anul acesta am 14 şi mi-am luat tocuri de vreo 8 cm. Sunt pantofi cu talpă ortopedică. Deci nu chiar tocuri tocuri. Nu am avut dureri, nimic, iar strâmb nu merg, merg mai aiurea fără tocuri sinceră să fiu laughing Deci sunt adevărate acele zvonuri? Voi de la cât aţi purtat tocuri?

9 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Draga Biiiiii, acele zvonuri sunt foarte adevarate! Nu prea este bine sa mergi de mic, pentru ca chiar iti deformezi coloana.De la 12 ani e foaaaarte devreme! Indicat ar fi sa mergi pe tocuri de la 15-17 ani.Incearca sa nu mai mergi asa des...(nu port tocuri)

| Biiiiii explică (pentru τττ):

Nu merg des pe ele. Iarna le-am purtat non-stop, dar primăvara şi toamna le port doar până dă frigul puţin, iar dacă nu plouă. Şi nici pe jos nu prea merg des, decât la şcoală că acolo le port, iar atunci în pauze, în rest merg şi plec de la şcoală cu maşina laughing

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

În timp ţi se va deforma nu numai coloana (scolioză, cifoză) ci şi capetele oaselor metatarsiene. Acea proeminenţă de la laba piciorului, de sub degetul mare, se va face mult mai mare, şi se va vedea groaznic atunci când vei purta sandale, balerini, chiar şi tocuri. Nu mai purta tocuri acum, poartă din nou pe la 17 ani, mare prostie au făcut ai tăi că te-au lăsat la 12 ani pe tocuri, sincer îţi spun.

| Biiiiii explică (pentru HeresyoftheUnknownGod):

Deci pentru ultima oară menţionez, la 12 ani aveam tocuri de 4 cm! Şi nu merg mult pe jos în timpul şcolii, merg pe tocuri doar în pauze! Şi nu le port non-stop! rolling on the floor

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns (pentru Biiiiii):

Nu înţeleg de ce râzi singură când nu e nimic amuzant.
E ACEIAŞI CHESTIE. Am zis ÎN TIMP. Toate minutele, zecile de minute, jumătăţile de oră, orele pe care le petreci stând pe tocuri în timp mai mult ca sigur or să-ţi afecteze corpul. E de căcat să porţi tocuri când n-ai vârsta adecvată, arăţi jenibil, la fel ca şi fetele de sub 14 ani machiate. Ţine cont de vârsta pe care o ai.

| Byebye14 a răspuns:

E adevarat ca iti deformeaza coloana.
Gandeste-te un pic.
Tocurile practic iti "deformeaza"pozitia in care stai de obicei si, fiind in crestere, coloana se va dezvolta..stramb.
Porti tocuri de la 12 ani? iar iarna trecuta de 10 cmstraight face?
Eu am 15 ani si nu am purtat tocuri niciodata, doar 2-3 cm la niste pantofiori la nunti, sau ocazii..intelegi tu, asta deoarece nu vreau sa-mi deformez coloana.
Sfatul meu este sa nu mai porti asa des si eventual sa faci o pauzahappyo sa ai tot timpul din lume sa le porti!happy
De curiozitate, va da voie la scoala cu tocuri?happy...la noi, pff.

| Biiiiii explică (pentru Byebye14):

Ăăă, vezi tu, nu le luam nici eu chiar la orele profilor exigenţi laughing Şi menţionez iar, nu purtam tocuri decât când era cald afară! Şi vara nu port! Iarna trecută le-am purtat pentru simplul fapt că erau superbee cizmele şi îmblănite. Şi sunt cu talpă ortopedică, deci talpa piciorului nu stă exagerat de ridicată, înţelegi tu laughing Şi da, ne lasă, cel puţin mie dirigintele nu îmi spune nimic, având în vedere că am 1.65 cu tot cu tocuri, nu se vedewinking Şi pentru dirig, dacă ai note super bune, te lasă să vii cu tocuriwinking

| Byebye14 a răspuns (pentru Biiiiii):

happyai noroc de un diriginte permisiv happy

| Gritsco_Vitalie_1997 a răspuns:

Da sunt adevarate la sigur
Eu nu port tocuri ))