| DoamnaGasca a întrebat:

Buna TPU! E ok dacă ma simt inferioara fetelor de la mine din clasa doar pentru ca ele au forme, sunt slabe, au iubiti si grupuri cu prieteni, iar eu nu am nimic din acestea calitati. Si mai simt acest sentiment cand merg in oras si mai trec grupuri de adolescenți pe langa mine si se uita cu scârbă la mine. Ce as putea face? Am incercat sa merg cu familia mea la psiholog dar nu vad nicio schimbare.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Psihiatrie a răspuns:

Daca esti urata cum vrei sa se uite la tine? asta-i viata ba fetita iti accepti conditia de inferioritate si traiesti asa, asculta specii si gata.

| Lycanmane a răspuns (pentru Psihiatrie):

Imi pare rau, dar sunt atatea lucruri gresite cu ce ai spus. Te rog nu-l asculta pe acest om. Toata lumea, indiferent de cum arata merita sa se simta bine in pielea lui. Esti tanara, ai o viata intreaga inainte. Daca simti ca ai nevoie sa schimbi ceva la corpul tau sunt atatea lucruri pe care le poti face sa te ajuti singura (nu sa te infometezi sau alte prostii de genul). Incearca sa te apuci de un sport, sa mananci mai sanatos, ai putea sa-ti schimbi stilul, sa te duci la psiholog sa te ajute sa te gasesti pe sine. Eu sunt sigura ca tu esti o fata buna si iti meriti fericirea, ca orice alt om. Ai grija de tine! Nu asculta persoanele arogante care vor doar sa te raneasca. Mult noroc

| Psihiatrie a răspuns (pentru Lycanmane):

Din moment ce toti o iau la misto cum vrei sa vada viata si sa se simta bine? Cum se face ca miliarde de fiinte sunt pacalite de acest miraj si inca mai continua treaba asta, totul ca sa servesti altora dupa bunul plac? Lumea asta trista si falsa s-o lase si sa accepte realitatea, punct
Eu i-am spus realitatea, imi e usor sa o mint cum ai facut-o tu, dar la ce folos daca ea peste 1-2 luni va avea parte de ranchiuna altora?
Sa admita ca oamenii sunt rai si asta e, fiecare cu norocul propriu.

| Lycanmane a răspuns (pentru Psihiatrie):

Nu stiu prin ce ai greutati ai trecut tu de te-au lasat cu asa opinii despre viata, si sincer, chiar imi pare rau. Cu toate acestea, doar pentru ca pentru tine viata a fost dura si trista nu inseamna ca trebuie sa fie si pentru altii. Da, e greu, exista oameni rai, mereu vor exista voci care incearca sa te raneasca, dar daca exista si cel mai mic lucru care iti poate imbunatati situatia, de ce sa stai sa-ti plangi de mila? Daca, sa zicem, o persoana are probleme cu greutatea, ce e mai "realist" sa faca? Sa se planga ca viata e grea si lumea isi bate joc de ea, sau sa mearga sa se apuce de sport si sa manance sanatos pentru a-si imbunatati corpul? Daca are probleme cu sanatatea psihica/emotionala, ce e mai okay: sa-si zica ca asa e viata si sa inghita un pumn de pastile sau sa mearga la un psiholog pentru a cere ajutor? Repet, nu stiu ce te-a adus in acest punct, dar daca singurul lucru pe care il faci ca sa te ajuti pe tine insuti e sa te tratezi ca pe o victima neajutorata, vei ramane o victima neajutorata. Ia-ti viata in maini si fa ceva cu ea, in final totul este worth it. Mult succes si tie, si persoanei care a postat intrebarea in primul rand!

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În epoca fake news, photoshop, vedetelor de carton, fi tu însuși!
Gândește-te doar la "vedetele de carton" de pe rețelele sociale care au pierit pentru o poză, selfie, care s-au sinucis ș.a.m.d.
NICIODATĂ nimeni nu rămâne la fel de frumos ca la tinerețe. La fiecare, ceasul biologic va suna la un moment dat. Femeia face un copil, ei cu tot mersul la sală fac burtă, devin diformi.
NICIODATĂ nu te compara și nu invidia pe nimeni!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e ok să te simți inferioară. Psihologul nu te poate duce în spinare. Trebuie să mergi pe picioarele tale.

| dinaprilie a răspuns:

Buna, mergi sa faci un sport. Karate! Si le poti "da" peste nas ulterior. La psiholog e de durata.

| KrYpToCiD a răspuns:

Cand mergi la psiholog, cu familia, ai expus tu aceasta problema? Sau au prezentat-o parintii?

In primul rand, nu ar trebui sa fie terapie de grup, pentru ca problema e personala si nu poate fi tratata la fel de eficient ca si cand mergi doar tu, deoarece, din instinctul sper protector al parintilor, psihologii lucreaza mai mult cu ei pe problemele tale. E ca si cand mergi la doctor ca esti bolnav si, doctorul le explica parintilor ce medicamente trebuie sa iei, si tu tot ce aflii e ca trebuie sa iei medicamente.

In al doilea rand, daca tu ai expus problema la psiholog, asa cum ai scris si aici, cel mai probabil a spus ca ai nevoie doar de un imbold legat de increderea in tine. Sti ca problema este acolo si trebuie sa cauti solutii, poti merge la sala, la alergat, sport in general, si asta te ajuta super mult, ca vezi rezultatele dorite.

Faptul ca cineva are prienten/a si gasca nu reprezinta o calitate, totusi rolling on the floor)

Daca iti pui in minte ceva si te ti de ideea respectiva, totul e posibil.

Bafta in toate!