| Korma_Cristina_1984 a întrebat:

Bună, TPU.

E URGENT!

Se apropie evaluarea națională. Cum credeți că o să fie anul acesta evaluarea națională la română, respectiv și la matematică?

O să fie la fel ca în anii trecuți?

Mai greu sau mai ușor?

Îmi este foarte frică deoarece nu i-am dat așa multă importanță, la matematică, în simulare, am luat o notă exagerat de mică.

Îmi puteți da niște sfaturi?

De obicei, notele de la simulări sunt mai mici ca cele de la evaluare?

Ce mă interesează cel mai mult e dacă o să se dea la matematică ca anul trecut, același gen de subiecte.

Răspuns Câştigător
| Borsecuț a răspuns:

Nimeni nu stie cum va fi...Si eu dau EN anul asta si sper sincer sa se dea pastelul la romana, insa ar putea pica de asemenea orice altceva in afara de gen liric (deoarece s-a dat si anul trecut, si la simulare). Pate fi data orice specie a genului epic, a genului dramatic, a genului liric, poate da realizarea rezumatului, caracterizarea unui personaj prezent in fragmentul selectat, exprimarea opiniei despre titlul sau despre mesajul operei...Tu trebuie sa stii sa faci orice compunere ti se da si sa stii sa raspunzi la orice intrebare legata de gramatica.
La matematica este mai complicat, ar fi trebuit sa te apuci de mai devreme. Fa cat de multe modele poti pe zi, la fel si la romana, si cronometreaza-te, ca sa fii sigura ca iti ia maxim 1 h si 50-55 minute ca sa ai timp sa te verifici dupa. La mate trebuie sa stii toate formulele, absolut toate, chiar daca e complicat de retinut. Fa multe multe aplicatii si, daca ti-e mai usor, apeleaza la cursuri online.

Cu privire la celelalte intrebari:
Majoritatea celor pe care ii cunosc cred ca anul asta va fi mai usor ca in anii trecuti, pentru ca asa se intampla in general. De exemplu, EN din 2013 a fost mult mai usoara ca cea din 2012.

Notele la simulari sunt, intr-adevar, mai mici ca cele din examen. Stiu o fata care a luat in simularea din februarie (pentru ca anul trecut nu s-a dat in martie, ci in februarie) la mate vreo 3 si ceva si s-a ridicat pana la 7 si ceva prin munca dedicata.

Sfatul meu este sa te calmezi, sa muncesti cat de mult poti si ai sa fii multumita, in mod sigur, de rezultate :*

1 răspuns:
| LorenaMaria55676 a răspuns:

Salut eu am sustinut anul trecut examenul si pot sa iti zic din propria experienta ca nu a fost chiar atat de greu, la romana am avut genul liric si chiar nu ma asteptam, dar acum e probabil sa va dea schita, genul dramatic si nu mai stiu care sunt, depinde si care sunt scoase.La matematica o sa fie putin mai dificil dar o sa te descurci daca faci multe teste si inveti formule, eu iti urez succes la examen si sa nu ai emotii deoarece o sa fie bine