| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca poti face scoala de soferi la 16 ani, dar ca poti conduce doar daca ai un posesor de carnet auto in dreapta? Sau pot conduce abia la 18 ani? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| claudica2703 a răspuns:

Buna! aceasta regula e valabila in America, la noi insa poti incepe instructia (scoala de soferi) inainte sa implinesti 18 ani, cu conditia ca la momentul examinarii, varsta majoratului sa fie implinita.

4 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Mai nou poți, primești un permis de conducere „B1" și poți conduce genul acesta de mașină:
http://www.bestauto.ro/......667565.htm

| 1112 a răspuns:

Eu am auzit ca de la 17 e asa, nu de la 16. Dar oricum mai intereseaza-te.

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Poti face scoala de soferi, dar nu poti conduce. Permisul ti se inmaneaza abia la 18 ani!

Răspuns utilizator avertizat