| Bianca123456789016738 a întrebat:

Este posibil sa obtin o evaluare psihologica si psihiatrica pentru a fi sigura ca sunt trans fara ca parintii mei sa stie? M-am tuns scurt, am inceput cu chestii binding-ul pe care il asteptam de multi ani. Totusi ma simt ciudat ca lumea sa imi vorbeasca la masculin dar imi place. Ieri cand imi vedeam noua umbra, ma vedeam pe mine. Astazi o prietena mi-a zis ca mama ei stie si ca a zis ca am probleme. Imi este rusine sa ma mai vad cu mama ei si asta m-a facut sa ma gandesc ca poate e doar o faza. Chiar daca in acelasi timp stiu ca nu e. Cum sa le spun parintilor daca singura nu pot face asta? Ajutor.

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Multi iti vor spune sa te mai gandesti, sa incerci sa vezi poate ca o sa iti placa baietii, etc. Sunt doar prostii! Primul pas, accepta cine esti! E cel mai greu pas, societatea e de rahat si te judeca. Am prieteni trans, au suferit mult si au incercat sa fie "normali". Nu le-a iesit, mai mult au suferit! Tu esti in masura sa simti si sa intelegi cine esti! Oamenii sunt rai si te judeca dar sa nu iti pese! Daca nu esti trans te judeca oricum pentru alte rahaturi!

Simte, iubeste si traieste asa cum esti tu! Nu lasa nimic sa te impiedice!

Ps: Nu te grabi sa le spui parintilor! Intelege tu mai intai ce simti si cum simti! Fii mandru de tine, iubeste-te pe tine si tine minte ca viata asta este doar a ta si esti singurul responsabil pentru cum traiesti! Cat timp te simti bine si nu faci rau nimanui, nimeni nu are dreptul sa te judece!

7 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Problema e ca nu e ca si cum faci un test si realizezi ca esti trans. Nu e atat de simplu si rapid, ci necesita consiliere de durata. Ar putea dura cateva sesiuni sau mai mult, dar cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii. Le spui ce simti, ca asta nu te schimba cu nimic, si sa accepte ca te cauti pe tine, ca nici tu nu stii sigur cine esti si ce iti doresti. Daca te iubesc, ar trebui sa te sustina.

| Vikaa a răspuns:

Depinde cati ani ai, daca esti minora nu prea te primeste nimeni, nici pe cele mai mari sume. Esti atat de sigura ca iti plac fetele si te simti ca un baiat? Si eu am fost la 14 ani intr-o situatie relativ asemanatoare doar ca nu stia nimeni de mine si nici nu m-am tuns, dar am lasat-o pe seama hormonilor mai mult, am realizat ca a fost doar o faza si ca imi plac baietii mai mult. Acorda-le o sansa si baietilor, cauta un baiat de treaba, nu te arunca la oricare ca sa ai o dezamagire dupa si sa pretinzi ca iti plac fetele doar ca nu ti-a mers cu acel baiat si sa pui toti baietii in aceeasi categorie.

| Robert2526 a răspuns:

Cat despre evaluarea psihologica, nu cred ca ai nevoie de ea. Trebuie sa lasi timpul sa iti spuna daca esti trans sau nu. Ai inceput sa ai indoieli din cauza a ce spune lumea? Nu lumea traieste viata ta ci tu! Lasa timpul sa te ajute sa iti dai seama cine esti cu adevarat

| Bianca123456789016738 explică (pentru Vikaa):

Sunt impreuna cu unul dar nu ma atrage deloc! Sunt cu el de 4 luni si sunt degeaba

| Bianca123456789016738 explică (pentru MPersephone):

Stiu ca dureaza mult, nu ma grabesc chiar daca poate in ce am scris acolo a sunat ca si cum ma grabesc? Imi pun semne de intrebare pentru ca mi-e prea frica de ce va spune lumea chiar daca eu stiu ca sunt

| Bianca123456789016738 explică (pentru Robert2526):

Chiar m-a ajutat raspunsul tau happy. Eu stiu clar cine sunt si ca sunt trans decat ca de fiecare data cand afla cineva imi vin niste semne de intrebare pentru ca imi este frica de ce va spune lumea. Pot spune ca dupa ce m-am tuns a inceput sa imi place de mine.

| sabin89 a răspuns:

Ai dat funda şi ai susţinut cel mai nociv răspuns. Ai văzut vreodată vreun afiş pe care scrie "Spuneţi un NU hotărât drogurilor!"? Ei, acel NU hotărât se poate spune şi altor gânduri sau tentaţii care sunt nocive, nu doar drogurilor.