| CherylBlossom a întrebat:

Eu am cateva intrebari si curiozitati despre menstruatie. Luna asta am facut 11 ani si cred ca o sa-mi vina...(sau mi-a venit) deja. Am deja par peste tot, am sanii putin mari iar, in decembrie am avut timp de 2 saptamani toate semnele menstruatiei. Am acel lichid albicios de o luna si tot in decembrie, pe hartia igienica era o pata roz-rosu deschis pe hartia igienica. Luna asta nu mi s-a mai intamplat nimic...dar voi ce credeti ca se intampla? Oh, si cum se calculeaza menstruatia si varsta la care trebuie sa vina? punsuri rapide va rog foarte mult.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Nu ești prea sigură. Crezi că o să îți vină sau ți-a venit deja?
În primul rând menstruația poate să îți vină oricând între 11-16, în unele cazuri extrem de mici mai vin și pe la 17.
Mie de exemplu mi-a venit la 14 ani.
Poți să îți ții evidența după ce îți vine menstruația, sunt aplicații pe telefon sau îți poți nota într-o agendă.
Nu te stresa, o să îți vină când te aștepți mai puțin. De aceea e bine să ai la tine un slip curat și absorbante, asta în caz că te afli la școală când iti vine.