| oFataVisatoare a întrebat:

Eu port ochelarii(de vedere) de 4 luni, sunt de distanta și doctorul(oftalmolog) a spus că trebuie să-i port pentru că nu văd la depărtare și pentru a mă obbisnui pot să-i port mai des. Eu de 4 luni îi port incontinuu, credeți că este o problema? Am căutat pe net și cică este o greșeala daca ai ochelarii de distanta și îi porți tot timpul! Îmi poate afecta vederea? Și dacă stau pe calculator, trebuie să-i port sau nu?(dioptrii 0.25/0.5) Va rog sa mă ajutați!

Răspuns Câştigător
| Ancasiatat12 a răspuns:

Am aceeasi problema doar ca am dioptriile mai mari decat ale tale. Eu ii port de aproape un an doar ca de prin mai am inceput sa nu mai fiu asa dependenta de ei si ii port doar cand stai in fata unui ecran si nu am vreo problema de vedere adica sa imi creasca dioptriile. Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Rux2000 a răspuns:

Eu la fel am si doctorul mi-a spus sa ii port non'stop pentru ca vederea mea isi va reveni si nu va ma fii nevoie sa ii mai port in viitor. Însă eu i-am purtat tot asa 4/5 luni apoi din cand in cand si acum in momentul de fata starea mea sa agravat trebuie sa imi fac alti ochelari cu o dioptire mult mai mare. Plus de asta am dureri de cap constant