| tOrch a întrebat:

Eu sunt un baiat mai retras de fel.Am tot timpul emotii cand sunt in locuri straine.De cand eram mic tata a inceput sa bea alcool si atunci cand o facea ma certa rau, dadea cu pumnul in mobila etc.Sunt un baiat mai sensibil si plangeam cand facea asta, inca o mai face.Nu pot sa ma concentrez la ceea ce fac, tot timpul fac chestii fara "consimțământul meu" din reflex fara sa ma mai gandesc, fara ca eu sa stiu ca fac acel lucru.Cand vizionez un film tot timpul ma "integrez" in film si incerc sa schimb actiunea.Si incep sa sar si sa urlu fara ca eu sa stiu, nu fac asta intentionat doar ca asa se întâmplă. Retin greu, informatiile si nu am multi prieteni.Nu stiu ce sa mai fac, de asemenea cand ceva ma bucura mult incep din nou sa sar intr-un picior fara sa stiu.Va rog daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi.Am uitat sa spun ca atunci cand sunt afara si ma plicitisesc, incep sa sar si sa urlu imi imaginez ceva iar asta se intampla.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

E o traumă psihologică. Mergi sa te consulte un psihiatru. Poti avea anxietate socială, sindrom post traumatic etc.

| eckblume a răspuns:

Posibil sa ai anxietate generalizata, agorafobie. Faptul ca ai astfel de reflexe nu este in regula. Poti sa ii spui medicului de familie despre aceste stari si vezi ce iti recomanda.
Sunt foarte multi oameni care sufera din cauza traumelor din copilarie si este de inteles de ce sunt mai sensibili.
Incearca sa iti schimbi/inlocuiesti obiceurile. De exemplu, in loc sa sari si sa tipi, numara in gand ori altceva care sa nu fie o reactie exploziva.
Cauta sa citesti carti despre stiinta, creierul uman. Ocupa-ti timpul cu ceva. Acum cu situatia din tara, activitatile sunt mai restranse. Depinde si de varsta ta... ce spui tu nu e foarte grav. Trebuie sa te controlezi mai ales cand esti afara, cu altii, deoarece comportamentul tau ar fi considerat neobisnuit.
Cu anii vei fi un om bun, calm. Gandeste-te ca nu vei deveni ca tatal tau.

| madagolub a răspuns:

Eu consider că trebuie să iai lucrurile puțin mai ușor. Ești sensibil de firea ta dar uite nu pune totul așa de tare la suflet.Toți trecem prin probleme mai ales în perioada adolescenții, ele sunt trecătoare.Eu zic să îți găsești un hobby cum ar fi:fotbal, basketball și atunci având ocupație nu te vei mai gândi la tot felul de prostii.Multă baftăhappy