| Mirunaa22 a întrebat:

Eu trec acum in clasa a 8a. Semestrul 1 il voi face in Romania, iar cel de la 2 lea posibil in Germania. As vrea sa imi spuneti structura anului scolar, dar fara linkuri va rog pentru ca am cautat si nu am gasit ceva sa ma ajute. Iata aici cateva lucruri pe care as dori sa le stiu(daca se poate raspunsuri exacte).
1: cand incepe vacanta de vara si cat dureaza?
2:Ce limbi straine voi face?
3: Cand dau examen si din ce materii?
4:Ce profiluri (daca sunt) exista acolo?
5:Stiti vreo aplicatie, canal de yt sau site unde as putea sa invat germana de la 0 pentru ca nu cred ca voi merge la cursuri?
6:Alte detalii legate de cum e scoala, liceul la e.

Multumesc TPU, o zi frumoasa va doresc!

Răspuns Câştigător
| Hollyg a răspuns:

Buna! Daca intr-adevăr dupa terminarea primului semestru vei pleca in Germania nu vei fi tot clasa a 8-a. Cel mai bine termini clasa a 8-a si apoi pleci in Germania. Si asta pentru ca in primul rând nu vei intra tot clasa A8-a, vei intra intr-o clasa internațională unde vei rămâne pana ce vei ajunge la modulul B1 germana. Abia dupa ce vei lua toate examenele la fiecare modul, vei intra in clasa in care ar trebui sa fii. Spre exemplu, fratele meu a venit in Germania la sfârșitul clasei a 4-a. A intrat in clasa internațională, unde materia de baza si cea mai importantă care i-a fost predata a fost germana. A stat la clasa internațională 1 an jumate( pandemia nu am pus-o ca nu a făcut școala ) apoi a fost repartizat clasei a 7-a. Vacantele de vara si in general diferă de la land la land, sau mai pe românește de la județ la județ. El a terminat pe la sf lunii Iunie si începe pe 11 August. Învață germana si engleza. De restul detaliilor, cum ar fi liceul si ce profile, ma voi interesa si iti voi trimite mesaj.

| Mirunaa22 explică (pentru Hollyg):

La clasa internationala limba oficiala este engleza?

| Hollyg a răspuns (pentru Mirunaa22):

Nu, este germana. Se vorbește doar germana. Însă, pe cat de greu pare, pe atat de repede si usor înveți. Pentru ca zilnic mergi la școala, nu e ca si cum faci curs.