| hiphop00000 a întrebat:

Iata ca si de data aceasta s-a intamplat ceva.mai degraba sunt foarte indecisa cu privire la liceul unde as vrea sa continui.Eu sunt la Liceul Teoretic Lucian Blaga, profil filologie, si nu prea am note stralucite, dat fiind faptul ca avem foarte mult de invatat si profesorii parca nu au mila de noi.Deja a aparut si prima nota foarte proasta! Nu am avut niciodata un 3 la biologie, profesoara este sub orice critica! As vrea sa ma transfer la un liceu mai apropiat de locul in care locuiesc, adica in cumpana, la liceul cu profil turism si alimentatie. Dar intre aceasta dorinta stau si avantaje si dezavantaje.Dezavantajele liceu Blaga:sina de tren, statul in statie, in frig ma omoara, profesorii ciudati, banii pe abonamente 1mil 300 de mii, mult de invatat. iar singurul avantaj ar fi ca devi cineva cred. iar la celalalt liceu, avantaje:prietenii cunoscuti, aproape de casa, numai dau bani pe abonamente, fara naveta, mai putin de invatat, note mai mari, ies mai devreme de la scoala.Va rog sa ma ajutati chiar nu stiu ce sa fac.prieteni de-ai mei care sunt la liceu in cumpana, imi zic sa vin aici ca e bine, dar eu nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma!

1 răspuns:
| elena_2989 a răspuns:

Buna! Este foarte dificila alegerea asta! Eu am terminat Colegiul National "Elena Cuza" profil filologie si sa stii ca in primul an de liceeu mi-a fost greu pana m-am acomodat cu colegii cu profesori, am luat si eu note mici in primul semestru am ramas corigenta la matematica, dar nu fiindca nu stiam ci pentru ca imi era frica, intram in panica si in semestrul 2 am avut media 10.se poate daca te straduiesti! Si eu faceam naveta in Bucuresti era foarte greu ca ieseam tarziu, dar a meritat am terminat un liceeu destul de bun unde am avut ce invata! Biologie o sa mai faci inca un an, nu este dificil sa inveti sunt putine notiuni! Aici chiar ai sa inveti ceva, o sa ramai cu ceva in cap, o sa fi pregatita pentru bacalaureat, dar in liceul ce este aproape de casa cum va fi? prieteni ii poti vedea mereu! Ar fi o problema daca parinti tai nu ar avea bani sa iti dea pentru naveta, dar asa de ce sa renunti la ceva la care, cred, ca ti-ai dorit, sa iesi din locul acela sa incerci sa fi mai buna decat ceilalti! Din cate stiu la profilul de turism... faci matematica destul de multa, fizica, biologie si alte materi de profil real...prietenul meu a terminat un liceu cu acest profil, acum are un atestat pe care i l-am facut eu si nici o cunostinta din timpul liceeului! Bafta