| lacatusEdi76 a întrebat:

Imi poate spune cineva o metoda de slabit pentru un copil de 12 ani? Mentionez ca am 1.67 inaltime si 65 de kg. Sa fie cat mai eficienta si sa ma ajute sa slabesc cam 5 kg.

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Deocamdata cel mai intelept lucru ar fi sa renunti la sucuri, dulciuri si zahar in general, snacks-uri, prajeli si paine. Daca nici asa nu merge (desi ma indoiesc) poti incepe sa iti calculezi caloriile si sa faci sport. Dietele nu mi se par ok, adica nu alea care iti spun ce sa mananci. Poti sa slabesti si mancand cat de cat orice dar important e sa fii in deficit caloric

| Anonima163333 a răspuns:

Hei! Am mai dat la cativa oameni de pe TPU sfaturi legate de slabit, asa ca sper sa te ajute ce iti voi scrie eu.
In primul rand, ai o greutate acceptabila, dar ar mai trebui sa dai jos cateva kg, mai exact intre cinci si opt kg.Ai IMC-ul 23.32, ceea ce inseamna ca esti normal.
In al doilea rand nu mai manca seara, dupa ora 19. Fa sport o ora intr-o zi.Acesta iti va intari muschii si astfel nu vei avea pielea lasata dupa ce dai jos kg in plus. Daca nu poti asa de des sa faci miscare, macar de patru ori pe saptamana ar fi ideal.De exemplu fa un sport care-ti place,adica fotbal,volei, handbal, karate sau alearga prin parc. Pune-ti exercitii cardio pe internet(recomand Roberta's Gym)Bea multa apa, minim 2, 5 l pe zi.
Cel mai important rol pentru a slabi il are alimentatia.La varsta ta nu se tin diete stricte, deci renunta la FAST-FOOD, la DULCIURI, la FAINOASE (maxim paine neagra dimineata)la GRASIMI, la SUCURI ACIDULATE si la PREJELI.Fructele,legumele,carnea de pui/peste, branzeturile si ouale NU TREBUIE sa lipseasca din alimentatia ta.
Iata un MENIU intr-o zi obisnuita; indicat este sa iei cinci mese pe zi(trei mese principale si doua gustari)
MICUL DEJUN
-terci de ovaz(fulgi de ovaz+lapte)
-o omleta cu legume
-paine prajita, un ou fiert tare si un ceai
GUSTARE
-un mar
PRANZ
-peste si legume coapte
-o conserva de ton
-orez cu orice garnitura
GUSTARE, dupa 3 ore de la masa de pranz
-2-3 tablete de ciocolata neagra
-orice fruct
CINA, inainte de ora 19
-branza si rosii
-o salata de rosii, castraveti, ceapa etc
Sper ca vei respecta ce ti-am scris.Vei vedea rezultate cam dupa o luna.O sa ajungi la greutatea dorita daca ai vointa si ambitie.Sanatate si succes in continuare!winking
PS; scuze ca am scris atat.