| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
In clasa am decis sa dam (cine vrea, desigur) 20 de lei pentru colegul care urmeaza sa implineasca varsta majoratului.
Luna trecuta a venit randul meu sa mi se stranga bani.Am primit de la toti colegii carora le-am dat la randul meu suma respectiva de bani..cu exceptia unui coleg.
I-am spus saptamana trecuta sa imi aduca banii, iar el tot vine cu scuze de genul ca uita si asa mai departe.Nu e sarac deloc.Mi se pare urat gestul si sincer incep sa regret ca am dat bani pentru el.
Din perspectiva voastra, ce ar trebui sa fac? Sa continui sa il bat la cap sau sa il las in pace?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

LAsa-l in pace, el doar o sa gaseasca permanent scuze si pe tine o sa te faca de ras ca "uite ce insista ala frate sa-i dau bani ca disperatu". Eventual poti arunca cand e cazu cate o remarca intepatoare de fata cu el si altii de genu " aa, x, pai el niciodata nu da banii inapoi" si din astea

| Raven a răspuns:

Ai spus că dau cei care vor. Nu e obligatoriu. Poate că, în ciuda faptului că tu ai dat pentru el, el nu vrea să dea pentru tine. Când vine vorba de făcut cadouri (și în principiu acești bani pe care îi dați sunt un cadou) nu există noțiunea de reciprocitate. Da, așa e frumos și politicos dar nu toți oamenii sunt cu bun simț și 7 ani de acasă. Și e un pic penibil să-i ceri. E ca și cum am venit la ziua ta, nu ți-am adus nimic (se mai întâmplă) iar tu întrebi cu voce tare: Cadoul meu unde e?
Lasă-l în pace, consideră că de acei 20 de lei ai primit o lecție interesantă de la viață și mergi mai departe. Lecția e că, deși e trist și greu de crezut, nu întotdeauna cei pe care noi îi simpatizăm ne simpatizează la rândul lor. Iar dragoste/ prietenie cu sila nu se poate. Iar dacă e doar lipsă crasă de bun simț din partea lui, asta e, nu poți schimba/ educa omenirea și trebuie să te consolezi cu ideea că poate i se va înfunda la un moment dat și i se va plăti cu aceeași monedă.

| Andreeush a răspuns:

Eu cred că nu prea e frumos să tot insisti.
Lasă-l pe el să decidă dacă dă sau nu.