| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu..in ultima perioada sunt foarte deprimata pentru ca părinții mei au divorțat iar de ceva timp am aflat ca tata va mai face un copil ....deci simt ca mor, tata sa răcit nu prea mai vb cu mine el ma tot minte ca imi lasă nu stiu ce dar nu cred ca e asa pentru ca il cunos acum mai vine si odrasla asta pe care evident ca il va iubi mai mult va sta numai cu el deci mor nu stiu ce sa mai fac imi vine sa plec in lume, vreau sa rup orice legătura cu tata nu mai pooot! De ce eu le pățesc pe toate?!

9 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Buna. Parintii mei sunt divortati de 11 ani. Cand ei au divortat. Aveam 10 ani. Si am suferit si eu foarte mult. Dar uneori persoanele nu sunt date sa ramana impreuna pentru totdeauna. Si se despart. Sunt persoane care se despart dupa 40 ani... Daca tatal tau a ales o viata cu o alta femeie si urmeaza da faca un copil. E clar ca el are ceva serios. Si de aici tu suferi cel mai mult. E dureros sa stii ca tatal tau va mai avea un copil cu alta femeie. Dar tu trebuie sa treci peste asta.Pt ca viata merge inainte orice ar fi. Parintii sunt parinti. Important e ca mama ta sa ramana langa tine in orice moment. sigur pe viitor o sa fii fericita. Asa sunt etapele vietii. Mult succes. Sper sa treci peste asta... Si cum zice frizerul " Capul sus ".

| OnlineZ a răspuns:

Orice s-ar intampla cu familia ta sa stii ca ei te iubesc foarte mult si ca om e foarte greu sa tii piept cu toate problemele vietii.Trebuie sa fii tare si sa nu mai fii asa pesimista, Invata sa fii tare ca viata iti va pregati multe surprize de astea.

| T0T a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu tatal tau despre asta. Adica te deranjeaza ca nu iti da atata atentie dar iti vine sa pleci in lume. Acolo chiar ca vei fi pe cont propriu.

| Doub a răspuns:

1. Cum, tatal tau e insarcinat?
2. Imi pare rau ca parintii tai au divortat, dar asta e... mergi mai departe.
3. Ai probleme cu gramatica, mai exact cu cratimele.
4. Esti copilul lui, mereu te va iubi.
5. "De ce eu le pățesc pe toate?!"- Esti foarte imatura. Cred si sper ca nu ai mai mult de 12- 13 ani. Le patesti tu pe toate? Copiii mor de foame in Africa, altii au parintii bolnavi/morti... si tu spui ca le patesti pe toate? Trist.

| Anamaria6384 a răspuns (pentru Doub):

Sa stii ca mai mult ma deprima răspunsul tău decât sa ma ajute! 1. E un fel de a zice logic ca nu el e însarcinat 3. Poate ca am omis sa fiu atenta dar in momentul de fata nu ma simt deloc Ok altfel nu mai scriam daca eram in culmea fericiriiiiii! 5. Imatura, serios?! Asa bine ma Cunoști? Eu acum nu am stat sa imi detaliez toată viața si tu aduci astfel de argumente?! Pe bune? Sincer ai dat un raspuns ca nuca in perete!

| Doub a răspuns (pentru Anamaria6384):

Da, esti foarte imatura, avand in vedere ca ai spus:" De ce eu le pățesc pe toate?!"

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Loredana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu face o drama din asta, gandeste pozitiv, vei avea o/un sora/frate, nu esti singura cu parintii despartiti si cu noi fratiori, in cazul meu de exemplu ai mei s-au despartit cand aveam 5 ani, mama m-a facut un frate cand aveam 8 ani, iar tata o surioara cand aveam 15, am invatat ca degeaba sunt gelos (pentru ca asta se intampla cand vine un nou membru in familie) si sa treci peste pana la urma nu trebuie sa ne bazam pe familie mereu sa ne sprijine, trebuie sa ne facem singuri un drum in viata si sa nu mai dramatizam din lucruri frumoase( pentru ca asta e o nastere) in locul tau as fii fericit, da si cu mine s-au racit parintii, dar asta este, de asta exista prieteniiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" De ce eu le pățesc pe toate?!" stai linistita ca nu esti singura cu belele, au altii chestii mult mai grave decat nebagarea in seama.