| xXandraXx18290 a întrebat:

In ultimul timp am devenit foarte stresata. Adorm foarte greu noaptea si uneori chiar imi vine sa plang dintr-odata.
Eu personal cred ca e din cauza scolii. Parintii mei au asteptari foarte mari de la mine si de fiecare data cand iau o nota proasta imi e foarte frica ca o sa ma certe. Tin sa mentionez ca sunt clasa a VI-a.
De fiecare data cand dam un test sau ne asculta sau ne scoate la tabla la scoala imi vine sa tremur si parca am un gol in stomac. Mai ales cu fizica nu ma inteleg chiar deloc. O sa dam saptamana viitoare un test si eu nu inteleg nimic! Cand facem exerciti in clasa, de obicei doar la engleza si franceza, ridic mana cat de des pot sa raspund, dar la alte materii de exemplu romana, matematica, fizica etc. nici nu ma misc din banca.
Si pe langa asta mai avem si multe teme! Si tot ma ingrijorez pentru viitor in clasa a VIII-a stiu ca simularile si examenele se dau din toata materia din clasele V-VIII.
Va rog mult ajutati-ma! Ce ar trebui sa fac sa scap de acest stres? Si va rog nu imi sugerati psiholog sau alte chestii de genul.
Multumesc anticipat! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Cel mai important este ceea ce crezi tu, nu parintii nu coloegii nu profesorii, ci tu.Acest stres nu este deloc bun mai ales la varsta ta, ai toata viata inainte.
Notele de la scoala nu arata nimic din ceea ce tu poti, nu definesc IQ-ul, si de cele mai multe ori sunt relative(ex:mi-am uitat caietul acasa primesc 2, nu am stiut aia sau aia ->2 ) ceea ce din pacate este foarte rau pentru ca nu asta ar trebui sa insemne scoala.Atunci cand primesti o nota proasta explica-le parintilor tai ca esti om ca nu ai puteri supranaturale si ca mai gresesti si tu si ca ai niste limite, dar intr-o maniera eleganta explica-le.Seara inainte sa adormi incearca sa asculti muzica speciala pentru relaxare pe timp de noapte, poate sa te ajute.
Si indiferent de rezultat, sau cand te scoate la tabla, nu te mai speria pentru ca nu se intampla nimic, viata de abia incepe.Vei vedea ca si la liceu va fi altfel.Nu renunta sa crezi in ceea ce iti doresti si sunt sigur ca vei reusi.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu o prietena/un prieten descarcate si vorbeste cu parintii tai sa nu mai fie asa de durii cu tine. happy

| DeathOfDreams a răspuns:

În primul' rând, încetează să-ți mai faci atâtea griji.
Părinții tăi au atât de multe pretenții de la tine încât ți-a intrat în cap faptul' că trebuie să le faci pe toate, nicidecum ceea ce-ți place.

Încearcă să te axezi mult mai mult pe ceea ce-ți place, dar nu neglija materiile la care o să ai examen.
Pe de altă parte, nu trebuie să fi olimpică la matematică sau română, e destul să-ți temele și să faci exerciții suplimentare, în așa fel încât vei ajunge să știi practica acele tipuri de exerciții.
Îți garantez.

Apoi, încetează să te mai gândești atât de mult la viitor, îți provoacă atât de multă anxietate ce capătă o intensitate atât de mare încât o să ajungi să te îngrijorezi pentru lucruri minore, ce în capu' tău au o constanță majoră. Iar într-un final, o să ajungi la depresie.
Deci, oprește-te.
Sunt doar note, o să înveți pe parcurs că nu notele te definesc ca persoană. Înțeleg faptul' că părinții tăi au multe pretenții, cum era citatu' ăla "Întreabă-ți copii de sănătatea lor, nu de notele de la școală" și e adevărat. Atâtea pretenții, iar viața e atât de scurtă pentru toate lucrurile care ne fac plăcere.

În legătură cu tremuratu' și grijile în exces atunci când ești față-n față cu materiile la care nu te descurci, învață să iei lucrurile așa cum sunt. Învață că dacă tu nu ești bună la materiile respective, asta înseamnă că te pricepi la altceva.

E de-ajuns să-l rogi pe vreun coleg de-al tău să te ajute cu, câteva exerciții, probabil vei prinde mult mai mult.

| KateBubble a răspuns:

Esti la o vasta prea frageda pentru a fi stresata.ia-o mai incet, nu te agita asa tare. La mate cel putin incearca sa reiei exercitiile facute in clasa cand ajungi acasa, mai intreaba colegii care se pricep mai bine.Stai calma, eu sunt in a11a si tot am un gol in stomac cand ma scoate la tabla la mate laughing...Iar la romana, ce sa iti spun..citeste cat mai mult, acum, cat esti mica si ai timp, fiindca o sa te ajute mult pe viitor. Legat de parinti, e normal sa aiba asteptari de la tine. daca te cearta pentru o nota, stiu ca e greu, dar incearca sa nu pui totul la suflet, ci sa folosesti criticile lor in avantajul tau, adica sa constientizezi ca au si ei dreptatea lor, ca tot tie iti va fi mai bine daca inveti si sa nu o faci neaparat pentru ca ti-o zic ei sau profesorii. Oricum, stai linistita, pana la examenul din aVIIIa mai ai mult, si nu o sa fie asa greu..adica e un nivel mediu.Tot ce ai de facut e sa te apuci in aVIIIa sa lucrezi multe variante, eventual sa cauti un profesor cu care sa faci pregatire in particular.
Mai consoleaza-te si tu cu altii, prieteni, etc. poate si ei sunt in aceeasi situatie thinking, mai faceti haz de necaz, viata e frumoasa, nu are rost sa iti distrugi somnul de frumusete din cauza emotiilor pentru scoala laughing (glumesc, ideea e sa nu te stresezi prea tare, astfel vei invata mai cu placere)winking. Multa bafta iti doresc si nu uita sa zambesti! >big grin

| cyoby98 a răspuns:

Pai ce iti voi spune este dificil de inteles lucrurile stau asa stai linistita si nu te agita traieste-ti viata simte-te bine ca o singura copilarie ai si trebuie traita la maxim, acum revenind la scoala cu simularile stai linistita ca nu esre iadul intra 8a este chiar simplu daca nu te zbati prea mult si discuta cu parinti problemele tale si explica-le ca ai si tu nevoie de un timp al tau si sa nu isi faca griji ca scoala nu pleaca de pe locwinking

| xXandraXx18290 explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile date! Toate erau foarte bune si nu prea am putut sa aleg un raspuns castigator, asa ca l-am marcat pe primul. Oricum m-au ajutat foarte mult ideile voastre.