Întrebare recomandată | Sdaniela a întrebat:

Iubitul meu incepe sa fie alcoolic, eu si grupul de prieteni vrem sa il ajutam si nu stim cum! Avea un pet de bere in ghiozdan, l-am luat si l-am varsat. Banii ii iau eu ca sa nu isi cumpere bautura. Oare am procedat bine? Aveti sa imi dati niste sfaturi? Va rog mult

Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Alcoolic nu incepi sa fii, Poate betiv. Alcoolismul este o boala si trebuie tratata ca atare. In primul rand bolnavul trebuie sa accepte ca este bolnav, ca sa se poata trata. Apoi da, cum s-a mai spus, este cea mai proasta solutie, ceea ce ai facut. Este ca si cum la o boala ai incerca sa vindeci efectele. Cauta cauza, si vindec-o. Probabil este teribilismul varstei, dorinta de rebeliune fata de parinti, scoala, alte autoritati, etc. Doar dupa o evaluare corecta psihologica (facuta de psihoterapeut) poti gasi raspunsul potrivit.

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă are iubitul tău?

| Sdaniela explică (pentru Andreeush):

15 ani

| suntserios a răspuns (pentru Sdaniela):

La 15 ani il spui lui masa si il rezolva ea.

| Andreeush a răspuns (pentru Sdaniela):

Și părinții lui ce au de făcut?
Ar trebui să se intereseze ce face fiul lor de 15 ani.

| Totenkampf a răspuns:

Băutura face parte din cultura noastră europeană. Dacă a început să fie alcoolic, începe să fie și agresiv? Atunci cu adevărat este o problemă, nu o problemă cu alcoolul ci una de ordin filosofic, ce ține de autocontrol și autocunoaștere. Până atunci avem dreptul să ne explorăm și conservăm cultura și plăcerile acesteia. În niciun caz nu ați procedat corect pentru că astfel îi stârniți niște frustrări interioare ce-l fac să se simtă înlănțuit și controlat, cu alte cuvinte nestăpân pe propria-i viață, și pe cât suntem capabili de atașament, pe atât suntem capabili și de individualism, este o formă involuntară de umilire ceea ce faceți voi. Ți-ar plăcea să fii umilită?

| Miriamj a răspuns:

Nu, nu ai procedat bine
Incearca sa il faci sa inteleaga ce este ok si ce nu
Degeaba ii iei tu banii, va face totul pe ascuns. Discuta cu el, comunicarea e baza

| Sdaniela explică (pentru Miriamj):

Am incercat sa discut cu el, sa ii spun ca nu e ok ce face, ca nu-l ajuta si tot ce imi raspunde era,, vreau sa beau",, hai sa bem"...

| 13ghete a răspuns:

Alcoolismul este o boala. Un psiholog poate ajuta foarte mult.