| Luizaaa a întrebat:

Lunea viitoare am examen și aș vrea niste sfaturi. Cum vine s-a părut? Ați avut emoții? Eu sunt o fire mai emotiva și mi-e frica sa nu mă pierd și să gresesc. La română nu mi-e așa "frică",la mate e mail rea treabă. Nu că nu știu,chiar mă descurc bine,dar poate mă pierd,nu sunt prea sigură pe mine la mate. Spuneti-mi pe ce ar trebui să pun amprenta, din ce sa învăț mai mult. În acești 4 ani am avut mereu mereu media peste 9, vreau sa iau note mari și la examene și să intru la un liceu bun. Ajutati-ma va rog! Mulțumesc!

1 răspuns:
| copilaroasa2k17 a răspuns:

Buna. Trebuie sa stii toate formulele si teoremele care apar in programa, cu geometria plana si in spatiu.
La subiectul 1 te descurci pentru ca sunt usoare in mare parte si fii atenta sa nu te incurci la prostii. La subiectul 2, ti-ar putea ridica probleme functiile si ecuatia. Eu te sfatuiesc sa recapitulezi tot din clasele 5-8 si sa faci exercitii si variante de prin culegeri.
Si stai linistita. Sigur vei stii.
Eu te sfatuiesc sa lucrezi pe ciorna. Iti scrii acolo raspunsurile si abia dupa ce te-ai verificat poti transcrie pe foaia de examen.
Iar daca simti ca te pierzi, relaxeaza-te si citeste enuntul problemei si datele ei chiar si de 10 ori pana o intelegi. Numai sa-ti gestionezi bine timpul sa nu depasesti doua ore.
Mult succes si sper sa intri unde vrei!

P.S. Daca mai ai nevoie de explicatii la ceva probleme, te ajut cu mare placere laughing