| Andreea171701 a întrebat:

Bună TPU
M-am apucat de fumat acum aproximativ 30 zile, pur și simplu am vrut să fumez o țigară.Era în jur de ora 00:00, mama mea avea pachetul de țigări pe masă in bucătărie dar ea dormea.Am luat o țigară și am fumat- o la geam apoi m-am culcat.
În prezent fumez cam 5 tigari pe zi si simt ca nu le pot lăsa.
Sunt boboacă la liceu si in general colegii fumeaza,nu m-am apucat de fumat din cauza anturajului, dar simt nevoia unei tigari din cand in cand.Mentionez ca am 15 ani si sunt fata.
1. Este normal sa fumezi de la vârsta asta?
2. Sa ii spun mamei ca fumez? Dar nu ma simt pregatita.
3. Dacă continui să fumez 5 tigari pe zi, ma afecteaza asa tare?
Funda.

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu este normal sa fumezi de la varsta asta si mai ales banii parintilor. Daca vrei spune-i mamei dar ia-ti adio de bani de buzunar, chiar si 1 tigare la caeva zile iti va afecta plamanii.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Acum mai nou sunt si fete de 13 ani care s-au apucat de fumat,nu e ceva neobisnuit dar totusi in nici un caz sa nu le spui la parinti ca o sa se enerveze rau,nici bine nu e pentru sanatatea ta, nici macar adultilor dar ma rog, te inteleg ca asta a devenit o dependenta, odata ce te-ai apucat de fumat cu greu te mai poti lasa.
Daca te face pe tine sa te simti mai bine, fumeaza dar vezi si tu sa nu aiba parintii tai banuieli sau sa ai grija daca iti miroase gura.

| SoricuDawid a răspuns:

Sa stii ca sa scapi de o dependenta este destul de greu.Si normal ca nu iti face bine fumatul, in loc sa te imbolnavesti la 60-70-80 de ani si sa mori, o sa te imbolnavesti pe la 40 de ani de plamani, si alte chestii si ori o sa mori, ori viata ta de la 40 de ani incolo o sa fie numai durere.Sa stii ca unei fete ii sta foarte urat sa fumeze, sa miroase a alcool, sau sa injure.Eu sunt baiat si stiu mai bine.Si oricat de antipatici, zurlii, si neastamparati ar fi baietii, ei cauta de obicei fete cuminti.Asa ca daca fumezi nu se stie...In principiu ar cam trebui sa ii spui mamei tale, chiar daca nu esti pregatita (e normal sa iti fie frica). Apoi incerca sa fumezi 3 zile doar 4 tigarii pe zi. Dupa astea trei zile o sa urmeze alte trei zile in care vei fuma doar 3 tigarii pe zi, apoi alte trei zile in care vei fuma doar 2 tigarii pe zi, si tot asa pana nu vei mai fuma. Spiritul conteaza! Plus ca gandeste-te la toti banii pe care ii arunci pe tigarii in vreo 4-5 (daca continui), gandeste-te la zecile de milioane pe care le arunci cand ai putea sa iti faci o viata mai buna cu ei. Dand bani pe tigari ai impresia ca "Ba fumez asta ca sa nu mai imi vina"dar de fapt daca fumezi nu te ajuta, fumeti azi una ca sa fumezi maine 2-3, poimaine 3-4, si tot asa pana o sa te trezesti intr-o stare jalinica.Si sa stii ca daca nu ii spui tu mamei tale, profesorii carola le va mirosii a tigarii cand stau langa tine sigur te vor spune.Deci ai grija ce faci.Ai o singura viata, o singura data treci pe pamant, nu iti irosii copilaria, si viata in general.Si sa nu ii ceri parerea unui fumator, pentru ca el se va simtii bine daca fumezi cu el/ea, mai ales daca e un "el". Deci iti va zice ca e bine.Succes!

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru SoricuDawid):

Ce copil? are 15 ani fata, la 15 ani deja stie toate prostiile.