| Bpss a întrebat:

M-am certat cu mama deoarece vreau un cont premum de minecraft, tot urlu' la PC ca ma bat aştia de pe server... Tot imi spune ca nu are bani, dar bine care pentru tigari PS:Ea fumeaza si sora mea, totusi cumpara multe pachete de tigari... vreo' 14-20. Iar cand o aud pe sora mea imi vine sa o bat deoarece işi bate joc de mine cu minecraft-ul meu. Ce sa-i spun mamei sa ce sa fac?

7 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Mituieste-o laughing ajut-o intr-o zi la tot ce are nevoie, curatenie, gatit, etc in schimbul a ceea ce doresti tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand o sa fii tu salariat si o sa ai bani, o sa-ti cumperi ce vrei, pana atunci, taci si rabda!
Fii multumit cu ceea ce primesti si joaca mai putina pe calculator, sa-ti ramana timp sid e carte!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricat de antifumat sunt eu tot cred ca tigarile sunt o investitie mai buna decat minecraft ul

| peperonies a răspuns:

La cat de slab esti te bat aia si cu premium.

| Ara997 a răspuns:

Cand ai sa ai banii tai, ai sa-i gestionezi cum vrei.
eu zic asa lasa minecraftul ca manannca timp si nu castigi absolut NIMIC. e praf in ochi care pe care "bate" = e un castig virtual care nu te ajuta in viata, e exact la fel de inutil ca. fumul de tigara si la fel de nociv. da dependentza.
lasa deci pierderea de vreme, nu te apuca domne-feri' de fumat sau alte blestematzii!
apuca-te de invatat, fa o scoala buna, o facultate bine cotata, i-ati o slujba bine platita si apoi fa-ti viata cum poftesti! nu te mai rogi de nimeni daca vrei iti faci famile -treaba ta. ce ai sa joci si cum ai sa joci. si pe melodia cui ai sa joci, pricepi?
nu te caciulii acum pentru un rahat de joc, ofata ca nu-s banii tai si doi ramai "dator " si trei nu faci decat sa-ti cumperi pretext de pierdut timpul..cu jocuri... pricipit?

| immaBeast a răspuns:

Salut!
N-are nicio legatura contul premium cu faptul ca te bat playerii de pe serverul pe care joci, ai nevoie de experienta cat mai multa in pvp.
Nu te mai stresa cand iei bataie la un joc pe calculator, este doar un joc virtual, nu castigi nimic in realitate daca esti bun la minecraft, trebuie sa intelegi ca este DOAR UN JOC, nimic mai mult, nimic real.
Sunt cateva servere non premium foarte populate si foarte frumoase.
FOARTE GRESIT din partea mamei tale ca fumeaza in prezenta ta ( tu fiind doar un copil ) si FOARTE GRESIT din partea sorei tale ca a luat exemplul mamei.
Hai sa lasam minecraftul ( cum am spus este doar un joc, nimic mai mult), hai sa discutam putin despre ce face mama ta, ce exemplu iti da ea ( exemplu negativ in cazul tau ).
Cateodata nu trebuie sa inveti chiar tot, tot de la parintii tai, cateodata...trebuie sa-ti mai pui si creierul la treaba, sa privesti in jurul tau cu atentie si sa iei din oameni doar ce-i mai bun, sa te educi singur ( oarecum ).
Daca mama ta fumeaza nu trebuie sa faci la fel, daca sora ta fumeaza nu trebuie sa faci si tu la fel, daca colegii de clasa te indeamna sa tragi si tu un fum, sa nu o faci.
Mama / sora ta fumeaza probabil pentru ca are probleme si nu stie sa cum sa le rezolve, si daca nu stie sa le rezolve...se afunda in vicii si se distruge si mai tare.
Ai grija de tine, joaca-te mai putin pe calculator, invata carte, n-ai idee cat de important este sa inveti, pace!

| Bpss explică (pentru immaBeast):

Nu, mama nu fuma, dar sora mea, a convinso sa i-a o gura si na... PS:Am 13 Ani