| Cariba1929202 a întrebat:

m-am certat cu mama din vina telefonului, azi dimineata nu imi gaseam hainele si mami imi tot dadea haine sa le iau care mie nu imi placeau si am stat pana la 8 cautand la haine. Pana la urma m-am imbracat cu ce a spus mami ca nu ma mai intelegeam cu ea altfel.Ea a vrut sa imi schimbe parola si sa-mi ia telefonul si i-a spus tatalui meu situatia. Pana la urma mi-au lasat 2 ore de telefon.Si sunt mereu verificata pe insta de sora mea deoarece am dat-o in bara de cateva ori.Mama e suparata pe mine si parca nu ma mai inteleg cu ea, face mereu ce vrea fara sa ma intrebe daca imi convine si mie, ia singura deciziile si apoi imi spune mie ca ea vrea sa fac eu x si nu ma pot impotrivi. Daca ea zice sa-mi strang cartile iar eu scriam la nu mai stiu ce si am spus:Strange-le tu ca am putina treaba ea, raspunde zicand sa mi le strang acum iar eu ii spun in 5 minute si apoi imi zice: Strange-le in momentul asta ca te bat de nu te vezi si vine spre mine. Mie imi este mai usor sa vorbesc cu voi decat cu mama. Sora mea sta incontinuu pe telefon, cand e acasa sambata si duminica se duce in camera la ea iar mami nu o deranjeaza deloc.Iar acolo inca nu are tv si sta pe telefon mereu, odata a stat de la 12 ziua pana la 6 seara acolo iar mami se ducea sa vada ce mai face dar nu o certa, iar pe mine daca ma vede cu telu in mana zice ca o sa mi-l sparga in cap.Eu iau note bune, azi am luat 9 la istorie si 8 la mate iar mama a spus bravo. Sora mea cand a luat un 9 a spus foarte bine te iubesc mult mami, tine-o tot asa (sora mea e mai mare cu 3 ani ca mine ) iar mama ma tot compara cu ea zicand : De ce nu esti si tu ca sora ta sau sora ta era mai cuminte sau sora ta invata mai bine ca tine.Nu imi spuneti sa vorbesc cu mama despre asta fiindca nu am curaj sa-i spun, o sa se simta naspa. Ultima data cand i-am spus asta a spus ca ea nu are timp sa stea cu mine de vorba si daca o sa mai gresesc o sa demisioneze ca sa stea cu mine ca nu mai am probleme. Face din tantar armasar mereu.Si nu vreau sa o mai supar cu problemele mele.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!