| Katherine20 a întrebat:

M-am saturat de viata asta.Simt ca numai are niciun rost sa traiesc.
De cand eram mica eram umilita din cauza felului in care arat.Eu mereu am fost mai timida,nu prea vorbareata,sensibila, imbracata simplu, nu prea mi-am putut permite(adica, parintii mei)haine de firma si la moda.Nu am deloc incredere in mine,de fapt urasc tot la mine. Felul cum arat(am ochelari,cosuri, m-am dat cu tot felul de creme si solutii pentru a numai avea dar degeaba, sunt destul de grasa, am 57 kg la 1, 68 inaltime etc) si personalitatea.Nu prea am prieteni, am o BFF, pe care o stiu de la 4 ani,e ca o sora pentru mine, probabil unul dintre putinele motive pentru care inca mai traiesc, nu stiu ce as face daca m-ar parasi si ea intr-o zi..am mai avut o prietena care si ea era tot un fel de BFF, dar care s-a mutat in alt oras si acum ne vedem rar si vorbim doar pe facebook,numai e la fel cum era inainte,as vrea sa am prieteni mai multi,cu care sa ies,sa-mi petrec timpul sa ma distrez dar,nu am cu cine, sunt mult prea timida pentru a-mi face prieteni noi, ies doar cu BFF a mea si atat.Ne distram cand suntem noi doua,dar, as vrea sa fim mai multi, o gasca mai mare de prieteni.Cand sunt cu ea,sunt vesela,rad,pot sa-i zic orice,pentru ca stiu ca numa va judeca si va fi mereu acolo pentru mine, cred ca asta e unul dintre motivele pentru care nu prea pot sa-mi fac prieteni, ca voi fi ranita de ei si nu ma vor accepta. Urmeaza sa intru in clasa a9a,la filo, cel mai bun liceu din oras si as vrea sa ma schimb..sa fiu mai sociabila, vorbareata cu cei din jur, sa-mi creez o noua imagine..problema e ca, voi fi in clasa cu inca 2 din 5-8, ei fiind si cei care ma jigneau cel mai des,ma faceau in toate felurile, si imi e frica ca poate din cauza lor nu voi putea sa ma schimb, ei stiu cum eram eu in trecut si vor spune si celorlalti colegi cum eram eu inainte si ii vor intoarce impotriva mea...as vrea sa le arat si lor ca numai sunt aceea persoana care eram,ca nu am sa ma mai las doborata de ei,nu voi mai plange din cauza lor,dar nu stiu daca voi reusi sad Liceul la care voi fi, fiind cel mai bun,e si plin de fite, cu copii fitosi si bogati, nu stiu daca voi reusi sa ma integrez.Am incercat sa vorbesc cu parintii, sa-mi cumpere si mie haine de firma, din mall si geanta pentru scoala.Am fost cu mama acum cateva zile in mall si oh,am vazut atatea haine super dar nu mi le-au luat pe motiv ca erau scumpe sad majoritatea hainelor mele sunt de la magazine normale chiar si second hand si multe dintre ele nu-mi plac,dar le-am luat,pentru ca tot comenta mama si ma facea fitoasa si nu stiu cum, doar pentru ca nu-mi placeau hainele care ii placeau si ei crying As vrea si o geanta pentru scoala sau un ghiozdan nou, pentru ca asta deja il am de 2 ani si ceva si mna,as vrea altul, dar bineinteles, DIN NOU, nu ne permitem..si intr-un fel,nu inteleg,pentru ca nu pot sa zic ca a mei au salariul chiar atat de mic,dar mna,trebuie sa plateasca diferite chestii,care sunt mai importante decat prostiile mele.straight faceAm niste bani primiti de ziua mea de la rude cu care as putea sa-mi cumpar hainele care imi plac mie, dar as vrea sa-i strang ca sa-mi iau un telefon mai performant si nu stiu ce sa fac...
Acum am parul lung si probabil,e unul dintre singurele lucruri care imi plac la mine dar nu stiu ce naiba are mama ca tot vrea sa ma duca la tuns ca cica e prea lung si nu-mi sta bine.Dar mie imi place, e unul dintre singurele lucruri care imi plac la mine, de ce naiba vrea sa mi-l ia si pe asta? E parul pana la urma straight face Sunt aproape sigura ca liceul va fi la fel de idiot ca si in 5-8.Voi fi tot singura si trista ca pana acum.Vara asta a fost un rahat.Am sta in mare parte in casa, uitandu-ma la seriale, ascultand muzica.Nici cu parintii nu prea ma inteleg bine,mai ales cu mama, tata e mai mult plecat, nu prea e acasa.Cu mama,mai de mult,ma intelegeam super, acum, ne certam aproape zilnic.Imi tot zice cat de proasta si idioata si inutila sunt.Ca vai nu o ajut niciodata la nimic.Dar nu e adevarat,o ajut cum pot,daca imi zice, la curatenie, mancare, dar nu pot sa fac toata ziua doar asta.Parca nu era destul ca ma jigneau cei de la scoala..mai trebuie sa ma jigneasca si ea.
Am 15 ani si nu am avut niciodata un iubit.Mi-a placut acum ceva vreme de cineva, dar el nici macar nu ma baga in seama si evident, eram prea timida ca sa ma bag in vorba cu el.Cand le vad pe altele de varsta mea sau chiar mai mici care au iubiti si cat sunt de fericiti impreuna, imi vine sa urlu.Nu pot vorbi cu mama chestii de genu,care ma framanta,pentru ca se enerveaza si incepe sa zica ca ca de ce sunt asa de nesimtita sa o stresez cu prostiile mele, ca o doare capu, si ca sunt inca prea mica pentru un iubit etc.
Deci, m-am saturat de viata asta idioata.Mai nou ma enervez si de la cea mai mica chestie.Plang des si imi urasc viata tot mai mult.Nu stiu ce sa fac, ca sa numai fiu asa. sad

P.S.Scuzati greselile gramaticale, am scris in graba.

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu-mi permite timpul sa citesc tot, imi cer scuze, dar iti voi da un sfat. Ca sa scapi de timiditate si de gandurile negre, incearca sa te automotivezi. Autosugestia chiar functioneaza...atata timp cat crezi in ea. E un fel de efect placebo. Pentru a rezolva problema cu cosurile, ia sotret, du-te la un dermatolog si daca nu iti spune el, sugereaza-i tu. Scapi de cosuri garantat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paii uite, nu ar trebui sa iti faci griji de copiii fitosi din scoala pentru ca nu CONTEAZA. Tu ai viata ta si ei a lor. Tu mergi la scoala nu la parada de moda cum fac astia.a avea multi prieteni sau o gasca nu inseamna ca te vei simti mai bine si ca vei putea avea incredere in ei. Ce e mult- strica. Prietenii aia se vor folosi numai de tine si atat. E si normal ca vrei distractie dar cea mai buna metoda e sa nu iti pese. Vorbeai de haine, sunt haine din magazine normale la preturi bune. Uite poti sa incerci o metoda: nu iti cumperi 3 haine simple dar mai bine una de firma. Asa banii pe cele 3-4 haine simple ii economisesti pe o haina de firma. Fii atenta la ce alegi ca daca e calitativa e super bine o s-o poti purta des. Nu uita ca nu totul se rezuma la haine. Important sa fie haina comoda si ok. Cat vine vorba de ghiozdan poti sa il decorezi pe cel vechi sau sa cumperi unul simplu si sa il decorezi cu paiete ata colorata si diferite lucruri pe care le ai la indemana acasa. Iubirea o vei gasi o data, dar mai tarziu. Si nu uita viata e frumoasa si nu merita sa te superi si sa plangi ca ipotetic vorbind nu prea ai ce face. Succes sper ca te-am ajutat si un an de studii cat mai usor

| MădălinaDinu a răspuns:

Hey,chiar iti inteleg situatia. Gandeste-te ca Dumnezeu da cele mai grelebatali celor mai puternici soldati. Lumea trebuie sa te placa asa cum esti, nu cum vor ei sa fi. Daca vrei sa fi mai frumoasa, ai putea incerca sa te machiezi :X. Te asigur ca la varsta asta ca iubit gasesti numai natarai. Le vezi pe acele fete fericite, dar cand acei baieti se vor desparti de ele ce vei mai zice? Trebuie sa te axezi pe scoala. Invata cat de mult poti, ca sa dai la o facultate buna, sa ai un job bun si sa ai insfarsit tot ce-ti doresti: haine la moda, telefoane performante. Cand vei mai creste vei invata sa fi mai deschisa cu ceilalti, sa fi tu insuti fara sa-ti fie frica. Cel mai probabil la facultate, daca nu la liceu. Astea sunt sfaturile mele pentru tine

| Ankesenamon a răspuns:

Haidee! nu mai vorbi asa.da ti un refresh, nu mai pune la suflet tot. iti recomand cartea aceasta care 100% o sa te invete cum sa supravietuiesti in lumea asta! capul sus! inca esti mica, nu stii niciodata ce iti va rezerva viata..ai timp si de iubit, crede ma.o sa ajungi si in stadiul in care nu o sa l mai vrei langa tine, traieste ti copilaria si odata cu asta si maturizeaza te si proiecteaza ti un viitor/fa ti un panou cu toate lucrurile care ti le doresti si lipeste le pe el..si in fiecare dimineata sau seara inainte sa adormi inchipuie ti CA LE AI..si fa ti un film...si simte te recunoscatoare pentru ele..vei vedea ca in timp le vei avea! garantat! inca esti micuta ...nu iti este "mila" de sufletul tau sa te torturezi asa?! iesi din casa, chiar si singura..baga ti castile in urechi si iesi la plimbare, iesi in parc, pe un lac, oriunde, unde sa fi tu si gandurile tale.si ti am zis, proiecteaza ti un viitor; ocupa te de tine, fizic si psihic.cand va incepe liceul scrie mi mie, iti voi da eu o geanta frumoasa, cum poarta bobocelele.vei vedea ca lucrurile se vor imbunatati..viata ta va incepe odata cu liceul, pentru ca iti va schimba radical orice gandire.important e sa fi tu inteligenta si sa alegi drumul corect si sa nu te lasi calcata in picioare, pentru ca tu prin ce ai scris emani doar slabiciune iar oamenii profita de asta si te fac sa te simti mult mai rau, intareste te! si scoate ti prostiile astea din cap pentru ca nu sunt de tine..ai incredere ca vor veni si momente superbe si pline de fericire.numai nu te mai scunfunda si mai mult in gandurile astea, iesi din ele! (sfat: la liceu sa fi f ingrijita, chiar si cu lucrurile care le ai si un machiaj finut care sa iti dea un aer de superioritate si un vocabular de nota 10+)
http://www.slideshare.net/pescarusul/66496376-successiputere48delegiok