| liiifeiispiiink a întrebat:

M-m gandit sa nu mai mananc asa nesanatos.Imi puteti face o lista cu mancarea nesanatoasa pe care sa incerc sa o evit?
Ofer fundita.Restul voturi.
P. s Decat sa va bateti joc de intrebare mai bine nu va mai uitati.Multumesc mult tuturor!
p. s Se poate si o lista cu mancarea sanatoasa?big grinMultumesc.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| Fiction a răspuns:

1.Grasimile:cartofi prajiti,hamburgerii, fripturi, in general alimentele prajite.
2.Sosurile cu ceapa prajita,rantasurile,produsele fast-food,sucurile cuparate,chipsurile,snacksurile, ciocolata multa, in exces.Sunt mancaruri nesanatoase.
Cartofii fierti,piure,sucurile naturale,facute acasa,fructele legumele,pui fiert,lactate(nu de la cutie, natural). Acestea iti dai seama, sunt cele sanatoase.

| floryynnel a răspuns:

In primul rand.coca cola, sucuri acidulate, prajeli, chipsuri..., vezi ca scrie pe ambalaj vezi ce contine fiecare in parte

| ana1626 a răspuns:

Pai:chipsuri
mancare fast food
dulciuri in cantitate mare
mancarea prajita
de fapt e bine sa incerci sa mananci multe fructe si legume,,mancare facuta in casa,,, carnea pe gratar sau fiarta,,, prajiturile sa incerci sa le faci chiar tu o sa vezi ca sunt mai bune dar si mai sanatoase.Pa-pa sper ca te-am ajutat

| Chis_Alina_Miriam_1997 a răspuns:

Ce poti sa mananci
Dieta are patru zile distincte: prima de proteine, a doua de legume, a treia de carbihidrati si a patra de fructe. Ordinea zilelor trebuie pastrata si repetata a 90 de zile. Odata pe luna este recomandabil sa tii o zi numai cu apa in care poti sa bei cat ceai si cafea doresti, insa fara zahar, care sa urmeze dupa ziua de fructe si sa continue cu ziua de proteine. In general, pe timpul dietei, este indicat sa bei multa apa pentru ca favciliteaza digestia.

Micul dejun este acelasi in fiecare zi: fructe sau suc de fructe fara zahar. Poti sa mananci de altfel fructe pe tot parcusul zilei, dar nu cu o ora inainte de cina. Deci nu este un lucru obisnuit sa consumi fructe la micul dejun, acestea iti vor oferi energie pe tot parcusul zilei si iti vor regla digestia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chis_Alina_Miriam_1997):

Cine ti-a cerut vreo dieta?

| Chis_Alina_Miriam_1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuze dar ne cunoastem

| Chis_Alina_Miriam_1997 a răspuns:

Zua 1 proteine
Pranz: carne fiarta sau fripta, paste, oua, branza, iaurt sau barza cottage maxim 200 de grame cu orice cantitate de salata proaspata. Ai voie sa mananci si o felie de paine si o supa fara taietei. 200 ML dupa masa. Laptele si branza se pot consuma se pot consuma numai in aceasta zi.
Cina: La fel ca pranzul, dar fara supa si in cantitate mai mica. Ai grija sa mananci ce ai mancat si la pranz de exemplu daca ai ales la pranz dintre proteine branza, vei manca tot branza la cina.

| Chis_Alina_Miriam_1997 a răspuns:

Ziua 2 legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi, fierte sau pe gratar fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi, chiar si orez. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion. Potimanca si o felie de paine si salata proaspata in cantitati nelimitate.
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici.

| Alexandra_1938 a răspuns:

Nu minca Fast food!, straduite sa eviti alimentele grase, si snaksuri cu multi conservanti.

La mincare sanatoasa: Fructe in fiecare zi (maninc fructe in fiecare zi, deoarece au acizi si diferite chestii din alea bune pentru noi, plus si sunt foarte bune). fiindca e vara maninca multe legume, sunt la fel de bune ca fructele!