| Printsesik22 a întrebat:

Buna TPU.Ma numesc Elena am 13 ani.Imi face placere sa fiu alaturi de voi! Am auzit ca sunteti descurcareti si inteligenti.Deaceea as vrea sa ma conving singura.Problema vine km asa, iubesc un baiat are 16 ani, el e room eu sunt romanca.Noi ne-am intalnit de vreo cateva ori si, ne-am cunoscut mai bine si, am tot tinut legatura pana cand a facut pasul cel mare si m-a intrebat daca vreau sa am o relatie serioasa cu el.Eu,nu le-am spus parintilor nimic.Am spus DA.Ne-am intalnit, ne-am intalnit pana la un moment dat, cand mama a aflat ca sunt cu el.Nu a fost deacord.Atat parintii mei cat si parintii lui nu au fost de acord pentru ca avem etnii diferite.Noua nu ne-a pasat de parinti, asa ca, am continuam relatia noastra in secret.De ce? pentru ca ne iubeam enorm de mult si simteam k langa el ma simt in siguranta.E diferit de restul baietilor.Tocmai de asta nu am luat in seama vorbele lumii,ale prietenilor,ale parintilor, a fost greu pentru ca ne intalneam in secret, ascunsi de ochii lumii.Am continuam relatia 4 luni.Au fost foarte multe certuri pe tema asta.Batuti,pedepsiti,noi tot ne inatalneam la scoala, dar, nu vorbeam doar de ochii colegilor.Imi era frica sa nu-i spuna ceva mamei mele.Ne intalneam dupa programul scolar.Noi suntem si acum impreuna dar, nu stiu cat sa o mai tin asa, e foarte greu sa ti o relatie ascunsa de ochii lumii.VA ROG, UN SFAT. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

Nu prea stiu daca tu ai inteles corect sentimentele pentru ele, avand in vedere ca ai doar 13 ani si el 16 e o arecare diferenta in acei trei ani el e cu mult diferit de tine.Lasand parerea mea la o parte.
Sunt persoane care sunt rasiste si se uita doar la ambalaj nu mai incerca sa il cunoasca pe acel baiat doar fiindca e rrom atat ai tai cat si ai lui exagereaza.Incearca sa vorbiti cu parinti vostri si sa va acorde o sansa explicatile ca nu toti sunt la fel, daca e rrom nu e musai sa omoare sa violeze si sa fure, sunt rromi care pot fi numiti oameni fata de unii romanii care nu pot fi numiti asa, si el la randul lui sa le explice alor lui ca nu esti rasista ca il iubesti.
Daca va iubiti cu adevarat continuati relatia, daca o sa vada ca nu au ce sa va faca o sa accepte si asta.
Cred ca la tine e problema, fiind fata, mai ales daca esti singura, parinti tai isi fac griji sa nu o iei pe cai gresite si la 17 ani sa ajungi cu un copil in brate{nu vreau sa te jignesc dar asta poate fi o grija car e un parinte si-o face}. Vorbeste cu ai tai si incercati sa ajuneti la un copromis, explica-le ca nu ai de gand sa te casatoresti este o relatie care poate rezista sau nu, daca rezista o sa fie bine, daca nu sa stii ca mai sunt baieti si o sa ai aceleasi sentimente pentru fiecare.

| Printsesik22 explică (pentru JustMusic):

Multumesc mult de tot.Nu sunt singra, mai am un frate care are 19 ani.Multumesc

8 răspunsuri:
| hunterpainting a răspuns:

Rezistati.

| BlackRoseMary a răspuns:

Sincer, si eu sunt o rebela, dar cred ca tin cu parintii tai. In primul rand, diferenta de varsta e destul de mAre si in al doilea rand, la 13 ani nu poate exista aceasta dragoste gen nu mai pot dupa el! Oricati iubiti ai avut pana acum, nu cred ca ai iubit vreunul cu adevarat...eu cred ca ceea ce va tine impreuna eu faptul ca parintii vostri va interzic asta. Daca v-ar lasa in pace, ar intreveni monotonia, certurile si el chiar te-ar putea rani( fizic si moral) pentru ca e mai mare.Eu zis s-o inchei...

| mariutsa1234567890a a răspuns:

E interesanta povestea ta.dar pe cat de interesanta pe atat si de trista.
http://www.youtube.com/watch?v=eXJyfEj0FpA
In viata intotdeauna exista doua drumuri. DA si NU. si pe unu si pe altul sunt avantaje si dezavantaje.
Deci, daca ramai cu el..intr-o zi oricum o sa se afle. si peurma o sa ai si mai ari probleme.
daca nu ramai.o sa fii nevoita sa suferi, si poate si el sa sufere, dar dupa un timp oarecare toate trec..asa se spune. dar de multe ori timpul nu vindeca, el pur si simplu trece..si ar putea ca durerea asta..sa se transforme in ura.ura pentru mama ta ca nu ti-a permis sa te vezi cu el...
dar la urma urmei. si romii tot sunt oameni, tot au un suflet, si cum te comporti tu cu ei ..asa si ei cu tine. bineinteles ca nu toti.
Deci as putea spune ca la 13 ani nu este inca o iubire atat de profunda.dar totusi este.: xx
deci. asculta-ti inima. nu lasa pe nimeni sa te impuna sa faci anumite lucruri..pentru ca atata timp cat ai viata ta.tu o traiesti. si nu altcineva in locul tau.
indiferent de ce nu s-ar intimpla..sa fii puternica:*

| Printsesik22 explică (pentru mariutsa1234567890a):

Multumesc mult.La doar 13 ani stiu sigur ce este ubira altfel...o terminam demult!

| Pisicuta2 a răspuns:

Daca va iubiti, rezistati.

| alelov a răspuns:

E o poveste destul de delicata, in dragoste nu conteaza varsta, sau etniile, sau toate cele conteaza iubirea iar daca tu doar 13 ani nu cred ca trebiue sa te consumi atat fa doar ce te indeamna inima dar fa rapid lucrul acesta si consulta-te si cu el, ganditi-va bine ce vreti sa faceti ca nu candva sa va para rau:* ai grija de tine si gandeste-te

| Printsesik22 explică (pentru alelov):

Multumesc mult.La 13 stiu ce fac, crede-ma