| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt din ce in ce mai rău. Nu am chef de nimic, îmi vine sa plâng uneori, mă apucă stările nașpa din senin, nu pot sa dorm oricât de somn mi-ar fi, am ajuns sa ma trezesc de 2-3 ori pe noaptea cu stări de panica, chiar daca nu am mereu coșmaruri.

În general chiar sunt o persona pozitivă, văd părțile bune și în cele mai rele situatii, chiar urăsc dramele și chestiile de genul. Mereu am fost sprijinul moral în grupurile mele sociale, făceam mișto și de cele mai critice situatii.

Dar cam de la sfarsitul toamnei lui 2017/începutul iernii, cam pe acolo ma simt din ce în ce mai rău, a ajuns sa ma afecteze până și lucrurile mărunte. Ma simt trista, stresata, am stări de panică. A ajuns sa îmi pice și părul de la stres

Am avut o tentativă de sinucidere cam acum o saptamana, am încercat sa iau o supradoza, dar am vomitat tot.

Cu ai mei nu pot vorbi despre ideea de a merge la un psiholog. În primul rând mama ar zice ca trebuie singura sa ma schimb si nu stiu ce, plus ca nu ma am prea bine cu ai mei sa vorbesc despre asta.

Pe prieteni nu vreau sa ii incarc cu cacaturile mele, nu am mai zic nimănui de acea tentativă pentru ca nu vreau sa îi îngrijorez.

Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| CVane a răspuns:

Am trecut prin asta, si iti zic de acum incearca sa vorbesti cu cineva nu te inchide in tine pe prietenii tai tocmai asta trebuie sa faci sa ii incurci cu cacaturile tale asa o sa vezi cine iti este cu adevarat prieten fiindca treci printr-o perioada grea.Incearca sa vorbesti cu psihologul scolii daca nu gresesc este gratis si ii poti spune sa ramana totul confidential. Daca vrei sa vorbim da-mi un pm.

| mentholinks a răspuns:

Ai fost sprijinul moral dar faceai misto de situatii naspa. Bravo. De ce esti nefericita? Daca nu poti raspunde la aceasta intrebare trebuie sa mergi la psiholog.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Aprobat Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!