| SairiaBlock a întrebat:

Menţionez: funda.

Deciiii să încep cu începutul.Sunt fată şi am 14 ani.
Anul trecut în excursie aproape toţi colegii mei fumau, iar eu nu mai încercasem până atunci, şi un coleg mi-a dat să încerc, dar doar un fum, zicându-mi că nu-mi mai dă ca să-mi stric şi eu sănătatea. Dar na..cu fumul ălă m-am înecat şi nu i-am simţit gustul deloc. Dupa aceea excursie, în care nu am fumat că nu aveam ţigările mele şi colegii nu mi-au dat am încercat şi eu. Mare greşeală am făcut! Am început să fumez câte 2 ţigări pe zi timp de 4 zile şi după m-am oprit. Am mai fumat aşa la ocazii dar nu constant. Anul acesta cum a început şcoala iar gândul de a fuma îmi dădea bătăi de cap. O parte din mine vroia să fumeze, dar cealaltă nu. Vroiam să fumez să fiu şi eu în rândul celor "cool", cu toate că e o prostie, dar na astea sunt vremurile. În pauze îi vedeam pe toţi cum se duc la fumat şi m-am dus şi eu cu nişte colege. Iar au urmat 3 zile de fumat. (dar doar o ţigară sau 2 atât). Parcă aş continua să fumez, oricum la liceu ştiu sigur că mă voi apuca, căci toţi fumează. Problema e că sunt sportivă şi nu ştiu dacă asta mă va împiedica să am rezultate bune. Deci ce să fac?
Pe lângă asta părinţii mei dacă ar afla ar fi suuuper dezamăgiţi, căci de faţă cu ei sunt contra fumatului; mama s-a lăsat de fumat acum 7 ani de zile din cauza că eu am rugat-o mult.
Niciodată nu mi-am închipuit ca eu aş ajunge să mă ascund pe la blocuri şi să merg jumate de oraş, să găsesc un loc mai ferit de lume, pentru o simplă ţigară, pentru a-mi distruge viaţa. NICIODATA! Regret nespus de mult că am încercat prima ţigară! Mi-e să nu mă apuc într-adevăr de fumat şi să nu mă mai pot lăsa. În clasă am devenit mai populară de când colegii au aflat că fumez. Acum toţi îmi mai cer câte o ţigară, dar eu le spun că nu mai am, că nu ştiu ce, adevărul fiind că fumez doar la ocazii, dar ei ştiu că fumez zi de zi.
Pe de altă parte îmi place atunci când fumez; mă face să mă simt mai matură, mai dură, mai cool.
Nu ştiu ce să mai fac! Un sfat, va rog? puppy dog eyes

În mine se dă o luptă grea: de a fuma sau de a nu fuma. sad
Aştept răspunsuri. Vă pup!

Răspuns Câştigător
| ImmortaluL a răspuns:

Te va afecta in timp, pe moment nu, dar in timp vei vedea, mai bine incearca din rasputeri sa nu fumezi chiar daca vrei, adica chiar nu te poti controla, tu decizi, nu altii. Controleaza-te sa nu mai fumezi chiar daca ai pofta de asa ceva.

5 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Nu fuma. Ce e asa cool sa fii la fel ca toti ceilalti?

| DiazAndreea a răspuns:

Nu toti fumeaza la liceu! eu iti spun sa nu fumezi pentru ca banii toti ti se vor duce pe tigari, si nu doar pentru asta dar iti vor mirosi mainile urat, parul, mai ales gura. de ex baietilor nu le plac fetele care fumeaza. lasale pe prietenele tale cool sa fumeze, eu iti spun ca nu sunt asa de cool ferindu-se de toata lumea si cand cer bani pentru o tigara, cer foc de la un baiat s.a.

| Trippy a răspuns:

Lasa tigara, iti strica sanatatea.Si gandeste si tu un pic... daca chiar nu iti place si o faci doar pentru a fi,, cool" ce lucru este mai important sanatatea sau popularitatea? Mda...si la 14 ani.

| SairiaBlock explică:

Scuzaţi dezacordurile pe care le-am făcut, însă m-am grăbit când am pus această întrebare.

| xVladXD a răspuns:

Si eu sunt sportiv de performanta(Basket) si fumatul iti distruge rezistenta.Si eu am fost in aceeasi situatie, sfatul meu e sa te lasi de fumat.