| anonim_4396 a întrebat:

Niște sfaturi legate de cum aș putea sa îmi regăsesc ambiția și determinarea să nu mănânc în exces? Cu probleme cu greutatea mă confrunt încă din copilărie și am încercat de a lungul timpului diferite tactici pentru a slăbi, fără niciun rezultat. Am fost anul trecut în august într-o tabără de o săptămână și acolo, fiindcă eram tot timpul pe undeva sau făceam ceva, am deprins obiceiul de a mânca mai puțin (au și zis ai mei că m-am dezumflat când am coborât autocar, așa ca o paranteză). Astfel că de atunci până în luna decembrie am slăbit vreo 10-12 kile. Nu a fost tocmai ușor, dar am reușit să mă abțin. Dar nu m-am înfometat, pur și simplu am mâncat cât avea nevoie corpul meu și nimic mai mult și beam foarte multă apă. M-am menținut la această greutate până la jumătatea lui ianuarie, când a dat iarăși foamea în mine și am pierdut controlul situației. Am pus înapoi 4 kg happy Chiar nu vreau să am din nou câte aveam... Pe moment, dacă mănânc, mă simt extraordinar și aș tot mânca, dar mereu după aceea îmi pare extrem de rău. Mai menționez că sunt fată, am 1.76 m, aproape 16 ani și greutate actuală de 79.

Răspuns Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Totul e foarte simplu.
Iti schimbi dorinta de a slabi cu dorinta de a manca sanatos toata viata.
Adica renunti la cipsuri, covrigi si alte produse de patiserie, dulciuri (zahar in general), pizza, carne procesata (mezeluri), ulei, unt, margarina, lactate (pentru ca sunt pline de antibiotice si hormoni) si orice produse din lapte (sau le poti consuma daca ai vaca sau capra), paine, baturi carbogazoase, orice fel de sucuri din comert (chiar daca sunt naturale au prea multa fructoza care e nociva pentru ficat) si reduci consumul de sare. Sau mai pe scurt, banuiesc ca ai auzit la tv "evitati excesul de sare, zahar si grasimi". Ar fi ideal ca mancarea sa fie gatita la tine in casa.

Trebuie sa consumi cat mai multe fructe si legume zilnic.
Sa faci miscare in mod regulat.
Sii consumi grasimi omega-3 care se gasesc spre exemplu in peste. Ar fi ideal sa consumi de doua ori pe saptamana peste. Aceste grasimi te ajuta sa slabesti.

Sub nicio forma nu iei pastile de slabit sau alte suplimente pentru asta. Mare atentie sa nu urmezi diete care iti pot face rau precum acele diete in care esti indemnata sa nu consumi deloc carbohidrati pentru ca te ingrasi. Total gresit. Ba chiar te vei imbolnavi. Oricum una e sa tii diete, sa slabesti si apoi sa te ingrasi la loc si alta e sa iti schimbi stilul de viata.
Si cel mai important pas este sa te documentezi cat mai mult despre cum te poti mentine sanatoasa.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar la 1.76m si la 16 ani, ar trebui sa ai 60-62kg!
Ai de dat jos 15 kg si asta trebuie facut cu ambitie, ca acum vine vara si-i pacat ca fetele sa-si gaseasca iubiti si tu sa plangi ca nu se uita nimeni la tine.
Apuca-te serios de un sport si taie serios din mancare, ca este serios, cu mult peste greutatea normala.
Renunta la: dulciuri, prajituri, dulecturi, ciocolate, fainoase, paine, pizza, foitaje, sucuri, cartofi, fasole boabe si mazare.

Tot ce ai voie sa manaci este: salate de cruditati, vegetale gatite si cate 150 de grame de carne, la pranz si seara.
Alergat 1 ora pe zi, dimineata sau seara, cand ai timp.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Trebuie sa realizezi tu ca pe viitor asta iti poate afecta. La sanatate ma refer. Degeba incerci mii de diete daca tu nu constientizezi ca iti poate dauna pe viitor.Nu zice nimeni ca acum esti intr-o situatie "grav" Nu zice nimeni sa ajungi la 50kg sau sa faci o schimbare drastica. FA SPORT. Invata sa te iubesti la 50 kg sau la 79 kg. Faptul ca iti doresti sa nu mai pui kg in plus e un pas bun. Daca ai putut sa dai 10 kg jos si sa te mentii faca a supune in efort prea mare, poti si mai mult. Atunci cand tu vei fi pregatita.

| TaneOfficial a răspuns:

AprobatPai in primul rand ai nevoie de o alimentatie corecta.

Probabil că ai auzit de dieta keto, nu?

Este dieta despre care toată lumea a vorbit din cauza rezultatelor incredibile pe care le obțin oamenii cu pierderea în greutate, mai multă energie, o mai bună claritate mentală, o performanță mai bună la sală, o piele mai bună, lista continuă.

Acesta este motivul pentru care sunt atât de încântat să iți povestesc despre o resursă pe care am găsit-o, care te conduce pas cu pas prin modalitatea corectă de a urma dieta keto și o face într-un mod într-adevăr clar și ușor de urmat.
==>https://bit.ly/39IsEOi