| anonim_4396 a întrebat:

Numele meu este Sara și am 12 ani. Trec printr-o pasă mai nașpa și nu știu ce mi se întâmplă, dar în ultima vreme simt că nu mai am deloc încredere în mine, că nu mai pot să mă exprim liber, așa cum o făceam odată, să fiu eu însămi, efectiv nu mai știu sa fiu eu sau mi-e teamă să fiu eu. și mereu când vorbesc cu cineva am impresia că acea persoana ma judecă. Totodată mi-e și frică să pierd prieteni și să rămân singură și de aceea mereu încerc sa ma comport ca ceilalți și sa fiu pe placul tuturor ca să zic asa și ma simt foarte forțată. am încercat și sa fiu altfel și sa ma relaxez, dar efectiv nu pot, ma pierd. Cu mama nu pot sa vorbesc despre asta și oricum nu o simt suficient de apropiată, m-am gândit la psihologul școlii, doar ca nu știu prea mult despre ea (este o doamna). Sau la doamna dirigintă de care ma simt mai apropiată și cred ca m-ar înțelege, adică este foarte drăguță cu noi, însă mi-e teamă să nu își facă o părere proasta și nu știu cum și dacă e ok sa abordez subiectul. Credeți că ar avea motive? Voi ce părere aveți? Ați trecut prin asta? Cum ar trebui sa deschid subiectul? Ar fi ciudat dacă i-aș cere niște sfaturi doamnei diriginte? Credeți ca m-ar judeca? Sau mai bine la poshiloaga scolii? Acum e și problema cu pandemia aceasta și mergem pe grupe la școală și sincer, nu știu cum as putea sa deschid subiectul, când și cu cine... Mi-e teama ca dacă am sa încerc sa ma deschid fata de doamna dirigintă, sa nu ma fac de ras... Deși pare destul de calma și de înțelegătoare. M-ați ajuta mult cu niște sfaturi. Dau fundă pentru cel mai bun răspuns, mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Roberrt21 a răspuns:

Vorbeste cu psiholoaga, de regulă psihologi nu dezvăluie ceea ce vorbesc cu tine la nimeni. Te poate ajuta ea.

| Steisi a răspuns (pentru Roberrt21):

Păi și cum as putea sa o abordez?

| Roberrt21 a răspuns (pentru Steisi):

Ii explici ca o ai o problema, apoi vorbește cu ea despre asta