| Neko00345 a întrebat:

O sa aduc vorba despre un subiect mai greu de "digerat" de romani, sa spun așa.
Tot ce vreau eu este un sfat.
Am aproape 16 ani și de 3 ani mi-am dat seama ca sunt bisexuala.Anul trecut am avut primul meu sărut cu o fata.M-am simțit fericita și simțeam acei fiori pe care i-am mai simțit totuși și când am sărutat un băiat.
Pana acum doar la fata aceea ma gândesc.Eram cele mai bune prietene pana vara s-a sfârșit, iar ea a început sa ma ignore.
M-am simțit într-un fel distrusă, suparata și ma întrebam mereu ce am făcut sa ma ignore.
Mai de mult stăteam și ma gândeam la cât de frumoasa e și mereu m-am întrebat dacă e vina acelui mic sărut pe care totuși tot ea il începuse.
Totuși, vreau sa vorbesc cu mama mea despre asta...
Ea este o femeie foarte intelegatoare și e deschisă la minte in majoritatea cazurilor.De asemenea este și foarte religioasă și știu ca ma iubește din tot sufletul ei, dar ma tem sa ii spun, ma tem încă foarte tare.Imi e frica de ce se va întâmpla, dacă o sa creadă ca a crescut o greseala?
Mulțumesc anticipat dacă ai stat sa citești pana aici.
Dacă dorești sa lași hate, vreau sa îți spun ca m-am saturat de el și nu ma ajuta cu nimic, dacă lași un comentariu in care ma insulți.
Mulțumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Mai bine mai aștepți puțin până să-i spui, mai ales că e o fire religioasă, dar și pentru că în prima perioadă a vieții poți resimți sentimentele de bisexualitate mai puternic. A nu se înțelege că e greșit să fii bisexual sau că e vreo problemă, ci că peste câțiva ani e foarte posibil ca atracția pentru femei să fie infimă față de cea pentru bărbați sau, de ce nu, invers și să nu te confrunți după cu o afirmație a părinților „ți-am zis eu că ai o problemă" sau, și mai rău, „te-ai vindecat", deși, repet, nu este o boală. În realitate foarte puțini oameni sunt totalmente heterosexuali(sub 10%), doar că la unii tendința către persoane de același sex se manifestă foarte puțin sau o reprimă.
Apropo, nu lua în seamă comentariile de hate. Pe unii la mai mult nu-i duce căpocul, atât pot și ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Neko00345 explică (pentru anamariarot):

Ai dreptate, mulțumesc mult?

| anamariarot a răspuns (pentru nimportequi):

Sub 10%, pentru că nu mai rețin exact. Era rezultatul unui studiu pe care l-am citit acum câțiva ani, dar nu-mi amintesc nici unde, nici de cine a fost făcut. Dacă o să cauți informații în acest sens, sigur o să găsești.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru nimportequi):

Ce are de castigat evrei sa promoveze homosexualitatea?

| anamariarot a răspuns (pentru nimportequi):

Pentru mine nu reprezintă decât niște teorii ale conspirației, dar tu ești liber să crezi ce dorești. Cazuri de homosexualitate au fost raportate în Evul Mediu și chiar mai devreme, există inclusiv la animale.
Oricum, cred că ar trebui să le respectăm și celor din LGBT libera alegere a orientării sexuale. Ți-a afectat viața Bruce Jenner în vreun fel?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anamariarot):

Homosexualitatea era ceva normal in antichitate la multe popoare, mai ales la acele care au pus bazele unor civilizatii cu standar ridicat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RAY):

Nu poti sa convingi oameni care au goluri mari in cultura ce o detin. Educatia sexuala este una din componentele educatiei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anamariarot):

Scara Kinsey. Pe net o gasesti usor.

12 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Eu zic sa testezi si partea sexuala si apoi sa hotarasti daca esti bisexuala sau nu. Adica fa sex cu un baiat si apoi cu o fata si vezi cum te simti si ia o decizie happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru HadesSs):

Daca este bisexuala poate sa se simta bine si cu un baiat si cu o fata.

| lilianaadelina a răspuns:

Salut!
Cel mai bine ar fi sa iti urmezi inima si constiinta deoarece nimeni nu stie cum poate reactiona mama ta in situatia prezentata.Deoarece fiind foarte religioasa este foarte probabil sa fie destul de "aprinsa" legat de acest subiect.Ar trebui sa stai bine si sa te gandesti care e cea mai buna varianta pentru tine!