| CristianMD a întrebat:

BUNA TPU
o sa aveti ceva de citit...
Pana acum nu am observat dar ma simt singur. mama nu ma baga in seama de cand stau cu ea (6 ani) am deja 14 ani, pentru ca a plecat matusa-mea la Italia sa lucreze, vin acasa de la scoala nici n-am cui sa-i spun : BUNAA, am venit acasa. n-am cui sa ma laud ca am facut ceva bun, nu prea invat pentru ca inainte ma mai laudam matusa-mei uitee ce repede am rezolvat si imi zicea bravoo, ia mai fa una si arata-mi. eram eminent atunci, acuma is prost nuca. nu am cui sa-i spun ce am facut azi, tata nu am, si uneori cand trec prin oras si vad pe o familie cum fug zambindu-se tinandu-se de maini. imi ia o ciuda si ura pe viata. ma simt singur, mama e aproape toata ziua la lucru, dar de mic nu m-am inteles niciodata cu ea, cu toate ca ea ar trebui sa fie prima care m-ar sustine, dar nu... am fost intotdeauna singur, umbra claselor, oaia neagra, tot ce face ea si ce fac eu ca ea imi zice ca e gresit, ea mereu e dreapta iar eu mereu sunt ala prost si gresit, uneori zice ca mai bine nici nu ma nastea, ca mai bine nu o asculta pe bunica ca sa nu faca avort, dar stiti. chiar ma raneste foarte tare chestia, toata ziua stau in casa singur, nici mancare nu stiu sa fac. stiu doar sa tai lemne si sa aduc apa, produse, care-i folosu din mine? ca stau toata ziua la calculator si invat limbi de programaj? ca acuma fac ceva bine si ii zic mamei : MAMA uite ce am facut, uite aia aia. reactia ei e nula, bine bravo acum du-te de aici, sincer, cred ca mi-ar fi fost mai bine daca nu aveam nici mama nici tata, o familie de matusa bunica si atat, eu stiu ca nu-i bine dar nu ma inteleg cu ea deloc, iar ea nici nu incearca s-o faca, nu e bine sa faci diferenta dintre rude, dar va spun direct, cel mai bine ma impac si o indragesc mai bine pe bunica si matusa-mea. deci imi puteti da MACAR UN MOTIV DE CE AM FOST NASCUT?
P.S Citez " Mai bine nu o ascultam pe bunica'ta " Am spus o data " Bine faceai " si a spus doar "OK" si a plecat.
P.S2 Nici nu stie ce culoare preferata am, nici nu stie ce note iau, nu stie NIMIC, sta un obiect undeva si daca o intreb a 2-a zi unde-i : SI EU DE UNDE SA STIU? ca ea mereu ia si muta is dupa-ia cauta 5 zile obiectu si da vina pe mine ca l-am pierdut. si tot eu am de suferit!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ca mama ta are si ea suferinta ei.Te-ai gandit sa-i faci o bucurie? Este bine ca ai totusi o familie, un acoperis si cele necesare traiului.Se spune ca atunci cand esti coplesit de necazuri trebuie sa-i cunosti pe cei care o duc mai rau decat tine.Tu n-ai nicio scuza ca ai inceput sa neglijezi scoala. Oare tu inveti doar ca sa fii laudat de altii? Nu inveti ca sa-ti asiguri viitorul si independenta?

| CristianMD explică:

Raspuns @mira:
De cate ori incercam sa-i fac bucurii si sa o ajut mereu nu ma baga in seama... ce sa inteleg ca are suferintele ei. niciodata nu am fost bagat in seama de nimeni. AM multe scuze ca nu am invatat si nu invat la momentu actual. Pe toti din clasa ii ajutau la ce nu intelegeau parintii, eu la cine sa apelez? la google? la profesori?, de ce sa invat? ca sa aud ca ala a luat 10 si eu am luat 9 si ca sunt mai prost ca el/ea? mereu nu ii ajunge ceva de la mine, de aia nu invat.

| Radu284 a răspuns:

"limbi de programaj"? big grin
Limbaje de programare se numesc. Ce limbaj inveti?

In legatura cu mama, asta este, exista multe cazuri similare, nu esti singurul. Incearca sa realizezi faptul ca esti tanar, ai toata viata inainte, si peste cativa ani (~10) o sa poti sa ai familia ta si sa gasesti dragostea in alte persoane (nevasta, copii). Pana atunci trebuie sa rabzi, si sa muncesti ca sa ai o viata mai buna dupa ce termini scoala.

Si de ce nu stii sa gatesti? Ce te tine? Eu gateam de la 9 ani, si nu aveam internet si goagal pe care sa caut retete, sa intreb cum se face. Apuca-te si invata sa gatesti, nu este complicat de loc.

| ClauA17 a răspuns:

Mai bine ai vorbi cu bunicata sa vorbeasca cu ea, spune-i tot ce ai pe suflet sau matusei tale. sau cel mai bine i-ai scrie o scrisoare prin care sa ii spui tot ce simti si toate lucrurile care te fac sa suferi si lasa-i-o intr-o zi pe masa sa o citeasca. eu asa as face sau stai de vorba cu ea si intreab-o de ce se comporta asa, spune-i ca ai vrea sa ai si tu o familie normala, ca o ai doar pe ea si nu-ti place cum procedeaza, ai vrea sa fie ca o mama normala. spune-i ca totusi este mama ta si te doare ca se comporta asa cu tine si iti spune asa cuvinte care nu ar trebui sa ti le spuna niciodata, intreab-o daca i-ai gresit cu ceva.

| CristianMD explică (pentru ClauA17):

Nu are rost... matusa-mea si bunica mereu incearca sa-i bage ceva in cap sa o ajute iar ea mereu paranoica ca ea e dreapta ca ea e asa ca e asa ca nu o intelege nimeni ca nu stiu ce, cand e totu contrariul, nu accepta de la nimeni niciun ajutor, nici de la mine. Cu ce sa gresesc? ca incerc s-o ajut? ca dac-o'ntreb de ce se comporta asa ma aleg cu o telecomanda in cap (a 3-a oara). mama normala? iar ma aleg cu ceva in cap, ca tot o sa creada ca o fac nebuna straight face deci nu are rost, nu am nici'o valoare fata de ea. sunt un nimeni, iar ea e traiectoria Pamantului.

| ClauA17 a răspuns (pentru CristianMD):

Pai inseamna ca are ceva probleme. nu stiu ce sa zica, dar intreab-o frumos de ce se comporta asa cu tine. ca esti copilul ei

| roxana17rxx a răspuns:

De ce nu vorbesti cu bunica ta/matusa ta sa poarte o conversatie cu mama ta, in legatura cu ce simti tu? cred ca ti-ar face un mare bine sa ii aduci mamei tale la cunostinta ce simti tu cu adevarat despre relatia voastra. sper ca te-am ajutat