| Andrei101010 a întrebat:

Ofer funda! Iubita mea a fost la ginecolog si i s-a spus ca are uter retrovers.Si acum e speriata de moarte. Spune ca nu va putea ramane insarcinata.Noi de un an de zile am facut sex neprotejat, dar nu ezaculam in ea decat rare ori.Si din cauza asta ea crede ca are o problema.Ce analize ar putea face ca sa vada daca poate avea copii?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Uterul retrovers nu reprezinta o afectiune, o maladie sau o boala, aceasta denumire se refera de fapt doar la o anumita pozitionare/asezare a uterului fata de pozitia considerata ca fiind normala si care apare in cazul a circa 80% dintre femei. De obicei acest tip de uter este mostenit genetic si in nici un caz nu reprezinta o anomalie care sa afecteze fertilitatea femeii si nici capacitatea acesteia de a ramane insarcinata si a duce la bun sfarsit o sarcina instalata in endometru. Un uter retrovers nu te va impiedica sa ramai insarcinatasi nici nu va produce situatii si motive de ingrijorare privind mentinerea sarcinii deci nu trebuie sa reprezinte un motiv de teama/indoiala. Conform medicilor obstetricieni, uterul retrovers nu pune in pericol capacitatea de procreere a femeii si nici dezvoltarea intrauterina a fatului pe perioada de sarcina. Pentru a se convinge daca pot avea copii va trebui da faca analize de fertilitate ambii parteneri. In mod obligatoriu prima data se face o spermograma care se realizeaza foarte usor si foarte ieftin pentru a se stabili calitatea spermei si fertilitatea barbatului. Analizele de fertilitate ale femeii se vor face dupa determinarea capacitatii de procreere a barbatului, fiindca este vorba de multe analize, complexe si costisitoare. Daca este vorba doar de uter retrovers aceasta "afectiune" nu te impiedica sa devii mamica. Multa sanatate.

| Andrei101010 explică (pentru corbulalbrosu):

Apare la 20%din femei...nu 80%...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andrei101010):

Pfiiiiuuuuuuu. OK, asa e. M-am gandit la una si am scris alta. Am scris gresit si multumesc pentru atentionarea ta. Mea culpa. laughing

| AlexBrooK00 a răspuns:

Pai mergi cu ea la un medic și o sa va trimită el așa e cel mai bine părerea mea.