| ☆♥spery♥☆ a întrebat:

Poate că nu știați, dar avem un pretendent la titlul de miss pe site. V-am derutat? Să vă dau câteva indicii: este portocalie, rotundă, frumoasă și toată lumea fuge după ea. FUNDIȚA.
Nu înțeleg de ce toată lumea fuge după ea, de ce contează așa de mult. De ce o cerșesc majoritatea userilor? Îi încălzește mai mult faptul că iau fundă decât că au dat un ajutor? Ce văd așa atrăgător la ea? TPU s-a transformat peste noapte într-un joc și într-un concurs al fundelor, îmi pare foarte rău că nu mai e ce-a fost.
Care credeți că sunt măsurile care ar trebui luate? Aștept răspunsuri rapid! NU dau nici o fundă. Vreau să vă învățați să nu mai cerșiți!

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Pentru mine o fundita conteaza. Insa atunci cand simt ca raspunsul meu a fost cu adevarat cel mai de folos cuiva. Altfel ma simt ca si un hot. Tin minte la o intrebare. Am vazut ca am primit fundita si m-am uitat sa vad ce raspunsuri au mai fost. Si apoi vad o postare : Imi pare rau ca nu am dat fundita lui x care avea raspunsul cel mai bun dar mi-a alunecat mouse-ul si i-am dat -o lui bacemi. M-am simtit mizerabil. Nu a fost un sentiment placut. Chiar deloc. Mie imi place sa stiu ca sunt de folos. Ca pot ajuta pe cineva. Cand primesc o fundita ma bucur vazand ca o persoana a apreciat raspunsul meu si a vazut ca am pus suflet in acel raspuns si chiar am vrut sa ajut cum am putut mai bine. Asta inseamna o fundita pentru mine. Aprecierea felului in care gandesc. Si normal ca ma simt bine. Dar adevarata placere, motivul pentru care inca mai am acest cont aici este ca vreau sa ajut, imi place sa ajut si din ce am observat uneori si pot. Faceam asta indiferent ca exista fundita sau nu. Altfel imi stergeam contul de mult. Pentru mine e o dezamagire sa vad acel cersit la sfarsitul unei intrebari. Mai ales cand vad o persoana care a dat un raspuns nu extraordinar, dar poate bun, acceptabil. Tin minte ca o fata a pus o intrebare : Daca am cersit fundite inseamna ca nu mai pot fi expert? Asa mi-au spus unii. Multi au fost rautaciosi. Asta ne caracterizeaza. Important e sa te schimbi si sa realizezi ca ai gresit. Asta e tot ce conteaza. Nu displac decat omul rautacios, omul care vrea sa te simti mizer, sa iti stearga si ultima farama de incredere, sa iti usuce lacrima de sudoare cu flacari. Urasc omul care vede ca te straduiesti si ca iti pasa si vrea sa te faca sa te simti prost. Ar fi mult mai frumos sa vedem mai putina rautate si indiferenta. Nevoia de apreciere o avem cu totii. Chit ca unii mai gresesc si se poarta copilareste, copii suntem cu totii in felul nostru. Dar sa urasti un om si sa il jignesti si batjocoresti doar pentru ca are un punct de vedere e ceva neplacut. Si am vazut asta de multe ori. Prin raspunsuri gen : Ce varsta ai?, Daca esti prost, Nu te mai victimiza, etc. Asta ma doare pe mine mai mult.

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cum sa nu dai fundita?phbbbbtAsa nici nu iti mai raspundno talkinglaughing
Sunt copii mai ce sa le faci? Funditele sunt ca niste bomboane pentru ei.Eu le-as da fundite daca ar scrie corect si nu mi-ar cere funda.Pe bunewinking
Nu mai stiu cine a zis deunazi de un program care sa stearga automat raspunsul/intrebarea care contine cuvantul fundita.Ar da randament asatongue

| Silvia a răspuns:

Mary3bee, te enervează doar ''un pic'' analfabeţii?hee hee

| ☆♥spery♥☆ explică:

Joker- nu toți utilizatorii care cer fundiță sunt proști. Unele răspunsuri ale lor sunt chiar inteligente și folositoare, dar m-am legat doar de faptul că cerșesc într-una funde.
BuBu*Ruza- bună ideea cu TPF! Numai că nu TPF, ci UPF (unii pentru fundițe). Sunt utilizatori care răspund din suflet la întrebări.
mary3bee- mi-a plăcut mult faptul că ai încercat să scrii corect și cu diacritice, apreciez faptul că nu cerșești fundița, dar vreau ca de acum încolo tot așa să faci și să-ți urmeze cât mai mulți exemplul!

| ☆♥spery♥☆ explică:

Bine zis @Silvia și @roberta: e foarte enervant să vezi la (aproape) fiecare întrebare în loc de răspuns „fundă, te rooog"

| ☆♥spery♥☆ explică:

Sunteți de acord că ar trebui să dispară fundele de pe site și utilizatorii să fie așezați în rank după puncte și voturi?

| ☆♥spery♥☆ explică:

@onutzu™- idee bună cu programul, ar fi super să existe așa ceva! În legătură cu fundele pe care vrei să le dai când ei răspund corect și nu cer fundă, e o idee bună, dar pe site suntem obligați să respectăm regulile gramaticale, aici nu facem numai ce vrem noi!

| ☆♥spery♥☆ explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri! Sper din tot sufletul că cei care vor vedea această întrebare și răspunsurile de la ea vor înceta cu cerșitul.

| ☆♥spery♥☆ explică:

@bacemi- ai dreptate, ai tot dreptul să te bucuri că ai dat un răspuns folositor, pentru asta ar trebui să fie fundițele de fapt, ca să ne arate că am fost de folos, nu ca să arate că vrem să fim experți și alte chestii nefolositoare. La ce folosește titlul de expert? Înafara faptului că știi că ai ajutat userii și că ai fost folositor, la nimic. Să nu uităm scopul site-ului!
Și acum fac o paranteză: recunosc faptul că și eu mă bucur la o fundă, știu că am fost cuiva de folos, dar asta nu înseamnă că ăsta e scopul pentru care răspund pe site.
Am înțeles mesajul trimis de @bacemi și îi mulțumesc. Sper să-i vadă cât mai mulți useri postarea.

| Adredemesconf a răspuns:

Buna!
Ai foarte mare dreptate, toata lumea fuge după fundite rolling eyes, parca ar fi o întrecere.Chestia e ca ei tot fug după fundite ca într-un concurs, de parca ar câștiga ei ceva.Prin acei "ei" ma refer la userii care cerșesc fundita... rolling eyes E foarte enervant sa vezi după aproape fiecare raspuns "fundita?" sau "fundita plsss!" urmat de către emoticonul ala care seamănă cu un cățel.
Se pare ca da, ii incalzeste mai mult o funda decat sentimentul ca au ajutat pe cineva.Cum am spus, nu este nici un premiu, doar mulțumirea interioara, care te face sa te simți bine, ca ai ajutat un om, în loc sa te uiți la TV sau sa îți pierzi vremea pe net.
Oare ii atrag acel portocaliu frumos? Se pare ca da ca alt motiv eu nu-mi găseschee hee.
Chestia e ca "ei" ( devil ) se înmulțesc pe zi ce trece, si nu numai după fundite e goana, ci si după puncte...dovada? cred că trebuie sa stai maxim 10 min. pe site ca sa-ți dai seama de asta.Trist, dar pe zi ce trece tot mai adevărat...sad. Un exemplu care îl pot da este ca cineva a pus o întrebare si cineva a raspuns, sec, "nu știu". Tot pentru acele 50 de puncte care se adaugă la punctele totale.
Cred ca o sa fiu a 10-a care iți scriu (ai zis ca vrei raspuns rapidbig grin) dar m-am chinuit sa scriu câteva cuvinte măcar cu diacritice (ma enervează un pic parca si aia analfabeți ).
Ce măsuri trebuie luate? Pai nu știu noi ce putem sa facem thinking nu suntem administratori, au mai fost multe întrebări pe tema asta, dar vad ca nu s-a schimbat nimic straight face.
Nu vreau funda! laughing Nu am cerșit si nu am de gând sa cerșesc niciodată funditawinking. Chiar nu am nevoie de ea tongue, deci nu ma interesează big grin.

O zi buna!
happy

| Adredemesconf a răspuns:

@Silvia, încerc si eu sa ma abțin, nu vreau sa jignesc pe nimeni.big grin

| Aiwendil a răspuns:

Nu poti tu educa prostii.Competenta exista de cand lumea.Multi vor fundite pentru a devini experti TPU si sa fie cunoscuti si faimosi.Sa zica:"Ia uite ce ajut eu lumea, ce bun sunt, sunt o persoana importanta etc". In plus ce masura se poate lua? Nici una.Nu poti tu sa le incalci vointa. Daca ei vrea sa dea funda si sa primesca funda...treaba lor. Ce poti sa faci? Nimic.Asta e situatia.Si daca ai propune sa se elimine funditele pentru ce? Apoi se vor lauda cu punctele.
Bye!

| Aiwendil a răspuns:

@☆♥spery♥☆big grina.Cred ca ai dreptate.Nu toti sunt prosti.Ma luase putin valul.Pe o parte as fi de acord cu disparitia lor, pe de o parte nu.Chestia e ca te bucuri atunci cand ai ajutat pe cineva cu adevarat si ca raspunsul tu a meritat cu adevarat, dar si cand vezi ca se dau funde si se cer funde prostesc...
@onutzu™:Idea cu programul e buna.
Bye! Funda? laughing rolling on the floor laughing

| roberta_3262 a răspuns:

Ai dreptate cu funditele astea.Suna cam enervant cand toti "cersesc" fundite.Si eu la mai multe raspunsuri (MULTEtongue ) Funda? Funda? e enervant

| Xonia a răspuns:

Eu propun sa ne numim:TPF(toti pentru fundite!)
Pai in general copiii pana in 12-13 ani la fiecare intrebare: fundita? fundita?

Daca pui o intrebare si zici: nu dau fundita, deabi deabi daca iti raspund 1-2-3 oameni
Daca zici: dau fundita! toata lumea sare sa te ajute

| Xonia a răspuns:

Eu stii la ce m-am gandit in timpul asta?
Ca cei care nu au activitate pe site(sunt multe conturi facute aiurea)
Si cei care cer intr-una fundite, sa li se stearga contul
Adica cei care cer fundite sa fie avertizati, iar dupa daca continua sa li se stearga contul
Si asa suntem prea multilaughing
Ps: buna si ideea ta: UPFtongue

| BornFree a răspuns:

Probabil ca toti cauta fundite pentru. a deveni experti TPU, pentru ca i-au vazut pe cei care sunt si vor sa se laude si ei um pic...:-|

| BornFree a răspuns:

Masura ar fi sa nu mai dam ca prosti funde ca tot primim un raspuns macar de la cei care chiar sunt pusi pe ajutat, si asa o sa se invete sa nu mai ia funditze.PRIMESC FUNDITA?(GLUMEAM laughing