| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu cauta o companie mai buna la discutat prin smsuri si pe Facebook, cu mine discuta serios si doar strictul necesar.
Mi se pare ca pe alte fete din lista lui le cauta mai mult, sunt o companie mai buna la facut caterinca si discutii.
In realitate discutam mai mult.
Cum pot actiona in aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

Din pacate a actiona inseamna doua variante :
1. Accepti
2. Nu accepti si ramai frustrata.
Realitatea este ca oamenii se schimba. As putea sa imi dau cu parerea ce ar putea sa insemne comportamentul lui. In primul rand deja pe tine TE ARE. Stie cum e cu tine. Tu probabil esti oaza lui de liniste sau locul in care el e natural. Ceva de genul cum poate suntem unii cu parintii nostri. Stim ca sunt acolo mereu si nu ii batem la cap la telefon pe ei si discutam cu ALTI OAMENI.
Ca el discuta cu altcineva, pe langa faptul ca asa fac 90 % din baieti, nu inseamna nimic negativ impotriva ta sau ca ele au ceva mai mult decat tine. Nu, este o latura personala a lui pe langa relatia cu tine si care nu ar trebui sa le amesteci nici tu nici el. Lasa-l si nu te supara pe el, accepta-l. Apreciaza ca discutati in realitatea.
Poti de asemenea sa nu accepti, sa ii faci capul calendar zilnic pana isi ia campii si o sa se indeparteze din ce in ce mai tare de tine pentru ca nu il lasi sa fie EL. Si se duce totul de rapa. Si dupa ce trece timpul o sa iti dai seama ca el se comporta normal si tu ai dramatizat degeaba.

O tactica mica ar fi, daca totusi te simti neglijata, cand iti scrie/te suna, raspunde si tu mai tarziu, nu sari rapid pe telefon. Ca sa vada ca nu este EL cel mai important pentru tine. Sa vada ca te RESPECTI pe tine si poti oricand sa fii bine si singura. Ar putea sa il apropii de tine prin asta daca reusesti sa faci asa.

Oricum ar fi nu face scandal pe tema asta. Iti zic eu una care am facut pe aceeasi tema scandal timp de 4 ani, ca nu ma baga in seama, l-am facut sa plece in lume si abia acum vad de fapt ca nu a gresit cu mare lucru ci eu il impiedicam sa fie EL.

| frum a răspuns (pentru gogu220):

Si mai este o varianta. cea trista.
3. Il parasesti. Tu cantaresti ce primesti de la el si daca crezi ca ai merita o altfel de relatie, din pacate trebuie sa alegi pct. 3. Pt ca de schimbat un om nu se poate schimba. Asta e el. Daca o va face o face din frica, nu pentru ca isi doreste ci pentru. ca tu ii ceri.
Si cred ca niciunul dintre noi nu vrem sa fim iubiti DIN FRICA..ci DIN SUFLET.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prietenul tau isi cauta alte fete, probabil pentru sex si distractie.
Daca iti pasa ca te tine de rezerva, atunci da-i papucii si cauta-ti unul care sa te iubeasca si sa se comporte cu tine ca un iubit advarat.
Ceea ce percepi tu ca seriozitate, nu este decat indiferenta.

| gogu220 a răspuns:

Când în pantofi îţi intră apă, nu te mai întrebi pe unde intră, schimbi pantofii.