| alexa141 a întrebat:

Puteti sa imi dati niste idei? ma duc la o fata.si noi vrem sa facm mancare. ce am putea face asa mai usor.si bunhappy eu am 14 si ea 13 ani. deci nu vrem ceva complicat. Multumesc anticipathappy si cel mai bun raspuns primeste fundita

Răspuns Câştigător
| mhg a răspuns:

Pizza. Luaţi un blat de la magazin şi puneţi ce vreţi pe el, caşcaval, şuncă, măsline etc.

4 răspunsuri:
| ClaraZ a răspuns:

Paste=p~ e foarte simplu:X

| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns:

Buna! happy
Ati putea prepara salate, omlete delicioase cu cascaval, cu sunca presata, cu salam uscat. cu kaizer. Depinde ce are ea prin frigider...hee hee)
Sau puteti prepara cartofi prajiti, uite o reteta de salata de oua: Se fierb ouale tari, iar cand sunt gata se scot, se clatesc in apa rece, se decojesc si se taie felii. Se taie ceapa felii rotunde, se opareste in putina apa fierbinte si se lasa sa se scurga. Cartofii se curata, se spala, se taie cu un cutit ondulat ca pentru a obtine cartofi surgilati si se prajesc in ulei incins. Cand sunt gata, se scot cu o spumiera si se pun intr-un castron de sticla alaturi de feliile de oua si rondelele de ceapa. Se face un suc de salata, se toarna peste salata impreuna cu uleiul, se potriveste de sare, piper si zahar si se amesteca. Se poate servi simpla sau insotita de branzeturi.
Uite si o reteta pentru omleta cu multe legume: Feliile de bacon se taie in fasii de 0. 5 cm si se calesc in doua linguri de ulei, se adauga apoi ardeii spalati, curatati de samburi si taiati fasii subtiri, ceapa taiata marunt (frunzele verzi se patreaza insa, nu se pun de la bun inceput). Dovlecelul se taie cubulete micute, aproximativ de aceleasi dimensiuni si se adauga si acesta in cratita, apoi se sareaza si se pipereaza si se lasa la foc mic. Intre timp se bat bine ouale intr-un castron, se adauga telemeaua rasa, se sareaza si se pipereaza dupa gust. Se adauga si smantana, se amesteca bine si suplimentand cantitatea de ulei din tigaie se varsa si continutul castronului in tigaie, avand grija sa se uniformizeze continutul in toata tigaia. Se lasa focul mic si dupa trei minute se intoarce pe partea cealalta cu ajutorul unei spatule mai late. Se serveste calda, ornate cu frunze de patrunjel verde proaspat.
Pofta buna si distractie placuta! big hug

| YoYoXoXoXD a răspuns:

Deci...
Aţi putea să faceţi spaghetti cu ciuperci. Vă trebuie :
~300 g spaghetti,
~350 g ciuperci,
~120 g parmezan,
~1 cana sos de rosii,
~50 g unt,
~sare, piper, patrunjel,
**Mod de preparare
Ciupercile se taie bucatele si se călesc în unt, se adauga sosul de rosii. Spaghetele se pun la fiert in apa cu sare, respectand timpul de fierbere indicat pe ambalaj. Pastele se scurg se adauga sosul de mai sus, se presata patrunjel tocat marunt.
Puteţi să faceţi şi o limonadă sau un milkshake.
Eventual şi nişte popcorn dacă vreţi să vizionaţi un film.
[ sau o salată de fructe ]
HAVE FUN!

| Kyzz a răspuns:

Cumperi o pizza congelata din carrefour(sau oricare supermarket) si o pui la cuptor cat scrie pe cutiewinkingcateva minutebig grin