| Ellie2emma a întrebat:

Recent am întâlnit un băiat. E mai mare cu un an decât mine și in prima zi nu am interacționat. M-a întrebat ceva doar de un câine. In schimb a doua zi a venit la mine și m-a salutat, m-a întrebat la ce liceu sunt și etc. După am reușit sa ma conversăm și am obținut Instagramul și Facebookul lui. De atunci nu am mai vorbit deloc. I-as da mesaj, dar nu vreau sa par insistenta. ceva păreri?

Răspuns Câştigător
| IgnatVictor a răspuns:

Bună!
Postarea asta îmi aduce aminte de câteva momente din viața mea de elev la liceu. Pentru că, trebuie să îți spun, eu sunt un tip drăguț cu aproape toți oamenii care îmi ies în cale. Da, am întâlnit o mulțime de fete cu care am vorbit - am făcut schimb de numere de telefon, de Facebook, de tot tacâmul, ce să mai - și am vorbit cu ele o vreme îndelungată. Însă, după un timp, fie ele, fie eu, n-am mai răspuns la mesaje (motivele variază în funcție de persoană sau de ce s-a petrecut între noi). Iar aia a fost tot.
Ideea e că în viață dai peste tot felul de persoane. Da, cu unele o să vorbești mai puțin, iar cu altele mai mult. Ce îți spun eu din experiență este să încerci să vorbești cu el, dacă chiar asta îți dorești, iar dacă el îți va răspunde atunci totul e perfect. Dacă nu îți răspunde, chiar dacă a părut un tip drăguț când l-ai întâlnit față în față, atunci nu-i nicio problemă. Poate că nu este interesat, dar asta nu trebuie să te supere cu nimic. În viață întâlnești o mulțime de oameni, iar toate sunt la timpul lor.
Așa că, repet, încearcă să îi dai mesaj - n-ai ce pierde, poate doar pe el, dar, hei, are balta pește - și vezi ce se întâmplă mai departe. Până la urmă, nimeni nu cunoaște destinul a două persoane. Și ține minte: destinul e ca o sabie cu două tăișuri: o latură ești tu, însă a doua poate fi oricine. Replica asta am citit-o într-o carte de Andrzej Sapkowski. Mi s-a părut că ar merge de minune în răspunsul meu.
Sper să te înțelegi cu băiatul acela și îți urez numai bine!

| Ellie2emma explică (pentru IgnatVictor):

Când am vorbit a doua zi mi-am făcut curaj și l-am întrebat de rețele de socializare și mi-a dat telefonul lui in mâna și a zis: scrie ti numele aici și o sa ti dau follow/cerere de prietenie. După 5 minute am primit notificări. El era. îmi dase follow și cerere de prietenie. ma așteptam să îmi dea mesaj sau ceva, dar nimic. am văzut ca se tot uita la story-uri și chiar am pus un story cu: vorbim: da/nu. Și nu a votat nimic. Nu știu ce sa credlaughing. M am gândit ca poate e mai rușinos ca și atunci când ne am întâlnit nu comunica așa de mult. Era mai rezervat și statea doar cu apropiații lui. Nu credeam ca o sa ajung in situația asta vreodată

| IgnatVictor a răspuns (pentru Ellie2emma):

Omul este o specie complicată. E destul de greu să îți dai seama ce anume a vrut să facă/să zică etc printr-un gest, printr-o vorbă, prin orice. Desigur, unele gesturi pot fi interpretate mai ușor. Legat de întâmplarea cu Story-ul de pe Instagram, tot ce pot să zic - din câte am înțeles de la tine - e că băiatul este o fire socială, dar care se simte bine, în siguranță, în jurul prietenilor lui vechi, în care are încredere. Nu cred că ar fi vreo problemă să treci de barierea aceea a lui de confort, dar dacă îi dai mesaj nu are ce să strice. Până la urmă, el decide dacă îți răspunde sau nu. Mesajele text, apelurile telefonice și convorbirile față în față sunt cele mai bune metode de a interpreta intențiile cuiva. Încearcă să te axezi mai mult pe aceste trei lucruri. Numai bine!