Întrebare recomandată | MtfkRebekah a întrebat:

Revin cu o intrebare probabil nu prea des întâlnită aici, dar totusi as vrea sa imi încerc norocul. Cum reușesc să ajut pe cineva sa scape de o dependență? Gen aparate(pacanele) sau alcool. Doua persoane cu un rol foarte important în viața mea au aceste dependențe. Cea cu aparatele am reusit sa o îndepărtez destul de bine. Cand eram in țară juca iar acum de cand suntem plecați nu a mai pus mâna pe ele. Doar că în iarnă am fost in vacanta si tot s-a pierdut pe la un cazino puțin. Nu stiu exact cum sa explic dar parcă se activează acasa. Iar problema legată de alcoolism este una foarte veche. Ce a început acum mai bine de 20 de ani. Ce a început dintr-o nebunie si rebeliune adolescentina si s-a agravat în timp. Cel puțin din ultimii 3 ani e critic. Va rog câteva sfaturi. Dar nu imi recomandați spitalul de nebuni pentru că nu functioneaza. We was there before:/. Multumesc anticipat si o zi/seara plăcuta tuturor!

Răspuns Apreciat de Editori
| Bella999 a răspuns:

După 20 de ani e foarte greu sa te lasi de orice fel de dependenta. Singurul mod e sa ii impui niste conditii care stii ca l-ar pune pe gânduri. Încearcă să îi explici ca asa doar se distruge si incearca sa compensezi alcoolul cu altceva. Asta nu depinde doar de tine, daca el nu vrea deloc, tu nu poti sa faci multe. Si bunicul meu are probleme cu alcoolul de 40 de ani. După ce a început să simtă că are probleme din cauza alcoolului a încetat să bea atât. Nu s-a lăsat de tot dar bea mai puțin. Trebuie să aibă o ocupație ca sa nu il mai tenteze băutură si aparatele. Un alt loc de munca cu program mai lung sau o activitate care sa-l obosească tare. Nu trebuie să îl duceți la spitalul de nebuni, nu are ce sa caute acolo. Eventual o reabilitare nu i-ar strica daca zici ca in ultima vreme e critic. Oamenii cu asa depedendenta severa au reacție anume când le iei substanțele. Poate si un psiholog i-ar prinde bine. Baftă multă!

1 răspuns:
| Dican_Constantin_1976 a răspuns:

Buna.Si eu am trecut prin cateva episoade de genul ca ma apucam de baut si o tineam lant si doua saptamani dupa care un rau pe care mu pot sal descriu, nu am ajuns niciodata la dezalcolizare.Nu este o rusine sa spun este ca o boala care se activeaza de la primul pahar. Dupa ce mi-am revenit din mahmureala si raul pe care l-am avut vreo 3 zile am fost la psiholog.nu mai beau de 4 ani practic nu mai gust alcol, ma simt minunat.Recomand sa consultati un psiholog.Totul pleaca de la cap.Bafta