| VampireRawrr a întrebat:

Buna TPU.ro... am si eu o intrebare: Hexagramele au legatura cu vampirii? Imi puteti da mai multe detalii despre vampiri? Cel mai bun raspuns primeste fundita:X:X:X:X:X

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SkittlesS a răspuns:

Vampirii sunt fiinţe mitologice sau folclorice, care subzistă prin hranirea sa cu privire la esenta vietii(in general sub forma de sange) de creaturi vii, indiferent daca sunt strigoi sau persoana in viata. Cu toate ca entitatile vampirice au fost inregistrate in multe culturi si, conform speculatiilor de istoricul literar Brian Frost, ce crede ca :"vampirii si demonii sunt la fel de vechi ca si omul insusi", si poate merge la "vremurle preistorice". Termenul de "vampir" nu a fost popular pana la inceputul secolului la 18-lea, dupa un aflux de superstitii vampirice in Europa de Vest din zonele unde legendele despre vampiri au fost frecvente, cum ar fi Balcani si Europa de Est, desi variante locale au fost, de asemenea, cunoscut sub nume diferite, cum ar fi in Serbia si Bulgaria (вампир) si vrykolakas in Grecia si Strigoi in Romania. Aceasta creste a nivelului de superstitii vampirice in Europa, a dus la o isterie in masa si, in unele cazuri oamenii au fost acuzati de vampirism.
In timp ce vampirii folclorici din Balcani si Europa de Est au avut o gama larga de aspect de la apropae uman la cadavre putrezite, a fost succesul lui John Polidori 1819 The Vampyre ce a stabilit un vampir carismatic si sofisticat de fictiune, aşa cum este, fără îndoială, vampir de lucru mai influent al secolului al 19-lea astfel de lucrări inspirate ca Varney the Vampire şi, eventual, Dracula. Cu toate acestea, romanul lui Bram Stoker, "Dracula", in 1897, este amintit ca romanul vampir chintesenta si care a furnizat baza de fictiune vampir modern. Dracula a tras mai devreme pe mitologii despre varcolaci si similari demoni imaginari si "a fost vocea nelinistii de op varsta" si "temerile de o atrierhie victoriana tarzie". Succesul acestei carti a accentuat genul vampirului distinctiv, inca popular din secolul 21, cu carti, filme, jocuri video, si spectacole de televiziune.
Vampirul este o figura ata de dominanta in genul horror, incat istoricul literar Susan Seellers, a plasat mitul vampirilor in " Siguratna comparativa a cosmarului fantastic."
Crearea de Vampiri
Cauzele de transformare in vampir au fost numeroase si variate in folclorul original. In slava si traditiile chineze, orice cadavru care a fost sarit de un animal, in special caine sau pisica, a fost temut sa devina unul dintre nemuritori. Un corp cu o rana ce nu a fost trata cu apa fierbinte era de asemenea un risc. In folclorul rusesc, vampirii s-au spus ca au fost o data vrajitoare sau oameni ce s-au razvratit impotriva Bisericii in timp ce ei erau in viata. Practicile culturale au aparut de multe ori, pentru a putea preveni transformarea unei persoane iubite intr-un vampir. Ingroparea unui cadavru cu susul in jos a fost raspandita, asa cum a fost plasarea de obiecte pamantesti cum ar fi coase sau seceri langa mormant pentru a satisface orice demon care intra in corpul sau.In cea mai intalnita legenda se spune ca primul vampir a fost creeat de un demon, fiind muscat de aesta, ei se inmultesc muscand oameniisi dandu-le sa bea sange inainte de a muri.
Identificarea Vampirilor
Multe ritualuiri elaborate au fost utilizate pentru a identifica un vampir. O metoda de a gasi mormantul unui vampir implica conducerea unui baiat virgin printr-un cimitir, sau al unui armasar vrigin. De obicei acestia erau de culoare neagra, dar in Albania sunt de culoare alba. Gaurile care apar in pamant peste mormant au fost luate drept ca un semn de vampirism. Cadavre banuite ca ar fi vampiri, au fost, in general descrise ca avand un aspect mai sanatos, grasut, ce nu prezinta semne de descompunere. In unele cazuri, atunci cand mormintele suspecte au fost deschise, satenii au descris cadavrele avand sânge proaspat de la o victima pe toate fata acestuia.
Metode de Protectie
Usturoiul sau apa sfanta sunt obisnuite in folclor. Elemnetele variaza de la o regiune la alta. In Europa, se foloseste o ramura de trandafir si paducel, sau o stropitura cu seminte de mustar pe acoperisul casei ii tine pe acestia departe. Alte obiecte sunt cele sacre cum ar fi de exemplu : un crucifix, rozariul, sau apa sfintita.
Vampirii sunt in imposibilitatea de a merge pe un teren sacru cum ar fi biserica sau templul. Metodele de distrugere a vampirilor variaza. In Rusia si statele baltice acestia pot fi omorati cu o aschie de lemn. Potentalii vampiri pot fi omorati adesea in inima, desi in Rusia si Germania locul cel mai sensibil este gura, iar in nord-estul Siberiei stomacul. Decapitarea este metoda preferata in zonele germane si slave. Cu capul ingropat intre picioare, in spatele feselor sau departe de corp. Acest act a fost vazut ca o modalitate de accelerare a plecarii sufletului.
Alte masuri incluse: turnarea apei clocotite corp, sau incinerarea completa a acestuia. In Balcani, un vampir poate fi ucis fiind impuscat, inecat, stropit cu apa sfintita sau prin exorcism. Usturoiul in Romania poate fi introdus in gura, si recent, in secolul al 19-lea, masurile de precautie de a trage un glont prin sicriu a fost luata. Pentru cazurile de rezistenta, organismul era dezmembrat si ars, iar piesele arse, amestecate cu apa erau administrate membrilor familiei drept cura.
Desi nu in mod traditional, oglinzile au fost folosite si ele pentru a indeparta vampirii atunci cand sunt plasate spre exteriorul unei usi(in unele culturi vampirii nu au o reflexie, si uneori, nu arunca o umbra, probabil ca o manifestare a lipsei de suflet). Unii, sustin de asemenea ca un vampir nu poate intra intr-o casa decat daca este invitat de proprietar, desi dupa invitatie poate intra si iesi de cate ori doreste. Desi vampirii din folclor au fost considerati mai activi noaptea, acestia sunt foarte vulnerabili la lumina soarelui. Iar spusele cum ca ei se transforma in lilieci este improbabila dupa spusele mai multor persoane. Sursele de informare despre acest subiect s-au multiplicat in ultimii 5 ani din cauza curiozitatii multor persoane.Scriitorii au profitat de faptul ca adolescentii sunt cei mai interesati de acest subiect, in ultimii ani aparand pe piata destul de multe carti in care este vorba despre aceasta creatura inzestrata de obicei cu puteri supranaturale. Exemple:"Amurg" de Stephenie Meyer,"Jurnalele vampirilor" de L.J.Smith,"Ucenicul vampirului" de Darren Shan,"Cronicile vampirului" de Anne Rice, etc.

Sper ca te-am ajutat
Si mie imi place selena gomez si tie?
pup
StupiDream

| TheCoon a răspuns:

Poi, vampirii au legatura cam cu tot ce vor regizorii de la Hollywood sa aiba. Hexagrame? Mai degraba i-as asocia cu pentagramele. Detalii thinking mai bine urmareste serialul Supernatural si vezi tot felul de trasaturi ale "creaturilor intunericului", nu numai vampiri. Si, vampirii cred ca se simt ofensati de imaginea care le este data de catre Twilight si Vampire Diaries si alte dracovenii. pace multa!