| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU

"Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău."

Ce semnifica aceasta porunca pentru voi?

5 răspunsuri:
| Hikari a răspuns:

Buna.
Sa nu iti minti aproapele.

| ThePoet a răspuns:

Pai... sa nu minti, logic.

| drhotzu a răspuns:

Pai cartile sfinte (biblia, tora, coran, etc.) fiind primele coduri penale si civile asta inseamna in termeni de azi "sa nu comiti sperjur" la adresa altei persoane!

| TiffanyღBJ a răspuns:

Sa nu acuzi pe cineva pe nedrept.

| Silkroad a răspuns:

"Arhiereii şi tot sinedriul căutau împotriva lui Iisus mărturie ca să-L dea la moarte, dar nu găseau.
Că mulţi mărturiseau mincinos împotriva Lui, dar mărturiile nu se potriveau.
Şi ridicându-se unii, au dat mărturie mincinoasă împotriva Lui, zicând:
Noi L-am auzit zicând: Voi dărâma acest templu făcut de mână, şi în trei zile altul, nefăcut de mână, voi clădi.
Dar nici aşa mărturia lor nu era la fel.
Şi, sculându-se în mijlocul lor, arhiereul L-a întrebat pe Iisus, zicând: Nu răspunzi nimic la tot ce mărturisesc împotriva Ta aceştia?
Iar El tăcea şi nu răspundea nimic. Iarăşi L-a întrebat arhiereul şi I-a zis: Eşti tu Hristosul, Fiul Celui binecuvântat?
Iar Iisus a zis: Eu sunt şi veţi vedea pe Fiul Omului şezând de-a dreapta Celui Atotputernic şi venind pe norii cerului.
Iar arhiereul, sfâşiindu-şi hainele, a zis: Ce trebuinţă mai avem de martori?" (Marcu, cap.14)