| MariaIoana15 a întrebat:

Săptămâna viitoare am zbor in Germania, Dusseldorf mai exact. Am escala in Frankfurt de aproape o ora. Nu am mai fost cu avionul și imi e frica ca o sa îl pierd pe asta ca e escala foarte scurta. Cum se procedează? Credeți ca reușesc? Va rog, dau funda pentru cel ce imi explica cum stau lucrurile.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai timp destul, 1 ora intre zboruri, mai ales ca aerorportul din Frankfurt este mic!
Am avut 1 ora conexii intre zboruri in aeroporturi foarte mari ca cel din Singaore si alta data, cel din Bankok si tot am prins avionul, desii sunt aeroporturi imense, unde trebuie sa mergi mult prin el, ca sa-l traversezi de la o poarta la alta, sau sa iei un tren, care te duce de la un terminal la altul.
Tot ce trebuie sa faci este, sa iesi repede si sa mergi la primul panou electronic cu zborurile, uitandu-te dupa numarul de zbor din biletul tau si poarta la care acesta are imbarcarea.
Odata aflata poarta, te orientezi in spatiu si vezi incotro trebuie sa mergi spre poarta aceea si o iei la picior.
Te sfatuiesc intai sa ajungi la poarta si apoi poti sa te plimbi pe langa ea, mergand la toaleta sau la vreun chisoc.
Imbarcarea propriu-zisa, se face cu 1/2 ora inainte, dar la avionele foarte mari, incep chiar cu 1 ora inainte.
Dar informatia asta scrie pe biletul tau.

Nu te panica, daca primul avion are intarziere si-ti pierzi conexia, nu-ti fa probleme, iti vor gasi ei alta conexie, unde te vor repartiza ei, pe gratis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aeroportul e un loc cu extrem de multe indicatii si semne. E foarte greu sa nu gasesti poarta de care ai nevoie. Fiind escala nu ai nimic de facut nici bagaje, nici check in.