| Amalia2305 a întrebat:

Sarbatori fericite!
Am ai eu o problema cu parintii. Am 16 ani,am un anturaj de prieneti ai caror parinti ii lasa sa stea cam cat vor ei in oras,sa aiba iubit/iubita ( de care chiar si stiu ), cu alte cuvinte le acordca o anumita libertate. Ei tot timpul ies la sfarsit de saptamana afara,pe la 5, 6 seara, la vreun restaurant sau cafenea. Pe mine nu ma lasa sa ies la ore de genul cu pretextul ca sunt mica si ca nu mi se cuvine la 16 ani sa fac asa ceva straight face. Rare ori doar daca ajung sa plang si sa ma milogesc de ei ma lasa,altfel nu.
Un alt motiv pentru care nu ma lasa este faptul ca eu sunt de alta etnie ( aromana) si ei sunt romani si-mi spun ca nu am nimic bun de invatat de la ei.
Si ieri seara tata mi-a facut o serie de faze foarte penibile straight face. Am fost la ziua unei prietene,l-am rugat pe el sa ma duca, m-a adus si cand am ajuns : ce sa vad? straight face a coborat cu mine pana ce m-a dus in restaurant sa vada cu cine stau eu acolo. oh go on straight face va dati seama ca au inceput sa rada de mine majoritatea dupa ce a plecat. Si plus de asta ma mai si suna din 30 in 30 de minute sa ma intrebe cat mai stau ca e tarziu deja ( 8, 8 jumate ). Pana la ora aceea nici macar nu venisera toti invitatii straight face. In fine, a venit la 9 si m-a luat straight face, normal ca m-am suparat foarte tare avand in vedere ca toti ceilalti au stat pana la 12-1 noaptea( fete chiar cu 2 ani mai mici ca mine ). Daca era prima data,nu reactionam asa,dar mereu eu sunt cea care pleaca prima sau chiar nu iese deloc. Deja cativa prieteni au inceput sa faca misto pe seama mea din aceasta cauza desi stiu de ce nu pot sa ies cu ei si de ce nu pot sa stau mult.
De iubit nici nu zic,tot timpul trebuie sa ma feresc de ei. Si sincer de comentat(sa-mi spun punctul de vedere) nu am curaj,nu in fata tatei ce-l putin pentru ca el este adeptul a" bataia e rupta din rai ". Nu pot spune ca m-a batut vreodata tare,insa de multe ori mi-am mai luat-o de la el pentru ca am rodicat putin tonul. Este o fire dificila si nu prea pot vorbi nimic cu el.
Ce-i drept in punct de vedere material mi s-a oferit orice mi-am dorit,nu am nimic de comentat aici.
Nu ii inteleg( pe parintii mei ) de ce se comporta asa cu mine,parca nu ar avea deloc incredere in mine,desi sunt un copil bun( zic eu ),ma comport frumos,am note bune, am bunul simt.
M-am cam saturat sa fiu la 7-8 in casa, in conditiile in care prietenii mei cam pe la orele astea ies afara. Va dati si voi seama cred ca nu imi e tocmai usor sa am o viata sociala tocmai buna sad...
Va rog ajutati-ma cu un sfat,ce pot sa fac sa ma lase si pe mine sa fiu ca ceilalti colegi /copii de varsta mea?
P.S. : Mama nu prea se baga in acest fel de discutii, doar ii tine partea.
sad

4 răspunsuri:
| Amalia2305 explică:

Scuze pentru eventualele greseli de gramatica.

| Deliaaaa a răspuns:

Scumpo tatal tau exagereaza incearca sa-ti spui punctul de vedere si mai sunt 2 ani si esti deja majora daca ai note bune vei merge la facultate si nu vei mai avea asa nevoie mare de ei... daca nu iti asculta parerea zi ca el si fa ca tine nu il mai baga in seama spune-i ca te-ai saturat si isi va da singur seama ca a gresit.Eu asa as face zi ca el si fa ca tine sau o alta chestie care ti-ar fi de mare ajutor e sa te apropii de mama ta.Totusi sa stii ca parintii niciodata nu iti vor vrea raul dar cred ca esti destul de mare sa intri la 8 in casa dar probabil se gandesc ca ti se intampla ceva si vor sa te protejeze si de asta nu sunt de acord sa stai seara tarziu.Nu e vorba ca nu au incredere in tine ci ca nu au incredere in altii.iar daca vrei sa ai un iubit sfatul meu e sa il prezinti parintilor pentru a avea incredere in el si sa te lase mai tarziu afara.Asta e o solutie. Sper ca te-am ajutat.Te pup :*

| FuckUtoo a răspuns:

Am doua optiuni pentru tine:1. fugi de acasa, du-te la o prietena sau unprietenlaughing
2.sau poti sa il duci pe taicatu la un psiholog sau o persoana care sa il ajute sa inteleaga ca esti destul de mare sa faci ce-ti place(e clar ca singura nu il poti infrunta, mai ales ca mama il sustine si mai ales ca poate deveni agresiv, asa ca apeleaza la altcineva)Mult Noroc!

| FuckUtoo a răspuns:

Fugi de acasa sau du-l pe taicatu la un psiholog sau la o persoana care sa il faca sa inteleaga c esti deja mare si poti face ce vrei( dupa parerea mea nu il poti confrunta singura)