| paqquky a întrebat:

Scuzati categoria! Doresc sa - mi reziliez contractul cu UPC. Am fost la ei la sediu si am depus o cerere de reziliere. Cei de acolo mi-au zis ca trebuie sa astept inca o luna (pana pe 29 sept). Eu vreau sa - mi rezolv problemele cu ei in urmatoarea saptamana sau cel mult urmatoarele 2 deoarece am semnat deja un contract cu RCS&RDS. Mentionez ca sunt in ultimele 2 luni de contract oricum. Din ce stiu eu legea spune ca iti poti rezilia contractul cu orice astfel de firma oricand doresti tu, fara a mai astepta. Teoretic de cand ai depus acea cerere esti liber de contract. Credeti ca as trebui sa fac o reclamatie la ANPC?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai semnat un contract in care este prevazut un anumit termen nu poti rezilia respectivul contract decat platind o anumita suma prevazuta in astfel de situatii. Nu cred ca intre timp s-a modificat legea care prevede respectarea unui contract de ambele parti contractante. Dar de aceea poti incerca. Succes!